YUSUF ZENGİN

Türk Akademisyenler Birliği’nin Almanya’da düzenlediği ve İnönü’ye hakaret edilen, ‘Nilhan Osmanoğlu ile Abdülhamid Han’sız geçen 100 Yıl’ başlıklı etkinliğin tanıtım videosundaki Türk Hava Yolları (THY) detayı tartışma yarattı. Bu arada CHP’li vekil Alpay Antmen de, konuyla ilgili Meclis’e dikkat çeken bir soru önergesi verdi.

2. Abdülhamit’in torunu Nilhan Osmanoğlu, Almanya’nın Duisburg kentinde katıldığı bir konferansta Fransa’da yaşayan Abdülhamit ailesiyle İsmet İnönü arasında geçtiğini iddia ettiği bir görüşmeyi anlatarak, İnönü’yü hedef almıştı. Osmanoğlu, İsmet İnönü’nün Türkiye’ye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerine, “Bunun bir bedeli var” dediğini ve ellerindeki mücevherlerini aldığını iddia etmişti. Osmanoğlu, hiçbir belge göstermezken, bu görüşmenin bir mektupta geçtiğini söylemişti.

THY SPONSOR OLDU

Türk Akademisyenler Birliği’nin (NİTAB) Almanya’da düzenlediği ve İnönü’ye hakaret edilen, ‘Nilhan Osmanoğlu ile Abdülhamid Han’sız geçen 100 Yıl’ başlıklı etkinliğin tanıtım videosu ise dikkat çekti. Osmanoğlu’nun, İnönü’ye hakaret ettiği konferansın tanıtım videosunda, konferansa sponsor firmalar arasında THY’nin de olması tartışma yarattı.

Tanıtım videosunda, Nilhan Osmanoğlu’nun kitap imzaladığı sırada arka tarafta sinevizyona yansıtılan ‘sponsorlar’ kısmında THY’nin de olduğu fark edildi.

THY’nin sitesinde ise kendi kuruluş tarihini, 1933 yılı olarak gösterirken, o dönem Başbakan ise İsmet İnönü’ydü. Kısacası THY’nin kuruluşunda İnönü’nün de emeği varken THY’nin, İnönü’ye hakaret edilen bir konferansa sponsor olması tepki çekti.