Çin Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre, Çin'e fiilî yabancı yatırım girişi ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artarak 84,18 milyar yuanı buldu.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, 2019'un ilk ayında ülkeye net giriş yapan yabancı yatırımlarla ilgili verileri açıkladı.

Buna göre, ileri teknolojili hizmet sektörüne fiilî yabancı yatırım girişi ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 113,4 yükselerek 15,77 milyar yuana ulaştı. Bilgi teknolojileri, araştırma ve tasarlama ile bilimsel-teknolojik kazanımların ticarileştirilmesi hizmetlerine çekilen net yabancı sermaye sırasıyla yüzde 168,6, yüzde 35,8 ve yüzde 62,9 arttı.

Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler, ASEAN ülkeleri ve Avrupa Birliği'nden gelen fiilî yatırımların farklı oranlarda büyüme kaydettiği bilgisini veren Sözcü Gao, ABD'nin Çin'e yaptığı doğrudan yatırımların yüzde 124,6 oranında arttığını vurguladı.

Sözcü, Çin'in, özellikle geçen seneden itibaren ticaret ve yatırım ortamını iyileştirerek daha fazla yabancı yatırım çekmek için çaba göstermeyi sürdürdüğünü kaydetti.