Dronelar artık nerede ise tüm bütçelere uygun şekilde üretimi yapılmakta. Drone ilk çıktığında her hangi bir izin veya kayıt gerekmeden uçurmak mümkündü fakat, ülkemizde bazı olaylar sebebi ile Drone uçurmak için sivil havacılık kaydı yapılması gerekmekte. Peki nasıl yapılır gelin detaylı bir şekilde anlatalım. Kayıtlar Sivil Havacılık Genel müdürlüğünün sitesinden direk olarak yapılmaktadır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesine girdiğinizde sizden kayıt yapmanız için siteye TC kimlik numarası ile kayıt olmalısınız. Aşağı da bulunan formu tamamen doğru bilgiler ve eksiksiz doldurunuz.
Sonrasında kayıt işlemi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesine giriniz. Kayıt olduktan sonra alt resimde göründüğü gibi İHA Pilot Kayıt Başvurusuna tıklayınız.
Bu işlemleri sorunsuz geçtikten sonra karşımıza İHA Pilot Kayıt Başvurusu diye bir sayfa açılacak, bu sayfada sizden bir vesikalık resim, alınan drone eğitimi (var ise), sağlık raporu ve yine eğer var ise amatör telsizci belgesi istemektedir. Eğer hobi olarak drone uçurmak istiyor iseniz  cihazınız 4 kg altında bir ağırlığa sahipse IHA – 0 – Sportif / Amatör seçeneğini seçiyoruz. Bu kısımı doldurduktan sonra SHGM’ye Gönder seçeneğine tıklıyoruz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sizlerin kaydını sorunsuz bir şekilde görüp onaylar ise mail ve telefon aracılığı ile bilgi vermekte.
Pilotluk onayınız kabul edildikten sonra artık Drone kayıt etmeye geçebiliriz. Aşarı da bulunan resimde Kapat sekmesinin üstünde sizlerin almış olduğunuz Drone görünmesi gerekmektedir. Biz her hangi sorun olmasın diye o kısmı sildik, eğer sizde görünmüyor ise Drone satın aldığınız satıcı ile iletişime geçiniz ve drone kayıt etmesini isteyiniz, satıcı sizlere yardımcı olacaktır.

Drone kayıt etmek için aşarı da bulunan resimde göründüğü gibi Satın alınan İHA Kaydına tıkladıktan sonra diğer aşamaya geçiş yapıyoruz.

Bu aşamada İHA’mı kullanmak İstiyorum seçeneğini seçiyoruz ve alt kısımda görünen yere 4 adet Drone ait resimleri yüklüyoruz. Resimler anlaşılabilir ve sağdan, soldan, alt ve üsten çekilmesi öneriliyor.
Adım üçe geldiğimizde Tanımlı Pilot T.C. Kimlik No. yazan yere T.C. numaranızı yazıyorsunuz ve alta ki işaretli kısımları işaretleyerek, İHA’yı Onaya Göndere basıyoruz ve işlem tamamdır, Sivil havacılık Genel müdürlüğü sizlere İHA’nızın kayıt bilgisini telefon veya mail olarak atacaktır. Bu işlemden sonra beklemeye geçiyoruz.

Kayıt işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandığında sizlerin kayılı dronelarınız eğer onaylandı ise Yeşil Tık, fakat red aldı iseniz Kırmızı Tık ile işaretlenmiş olacaktır. Bu kısımdan drone satacak iseniz Satışa hazır, drone kayıt onay bekliyor ise onay bekliyor, çalındı veya kayıp ise buradan bildirebilirsiniz ve son olarak da artık drone kullanılmaz halde ise hurda seçenekleri işaretleyerek işlemleriniz yapabilirsiniz.