China Securities News'in 18 Şubat Pazartesi günü yayınlanan haberine göre, Çin'in sermaye piyasasını yabancı yatırıma açmayı sürdürdüğü takdirde, 2019'da, büyük oranda yabancı yatırım çekecektir.
 
Adı geçen gazete, Citibank tarafından açıklanmış bir rapora atfen, Çin sermaye piyasasının 2018'de 120  milyar ABD doları tutarında rekor bir denizaşırı yatırım aldığını bildiriyor.
 
Bankanın bu yıla ilişkin projeksiyonu ise, 2019'da 200 milyar ABD doları tutarında bir yabancı sermayenin Çin sermaye piyasasına akmasını öngörüyor.
 
Rapor, bu artışın yabancı sermayeye açık birçok kanalın bulunmasına bağlı olacağını düşünüyor. Bunlara Çin'in (Şanghay ve Shenzhen borsalarında kote edilen) A-hisselerinin MSCI'ye (Morgan Stanley Capital International-ABD dışı piyasalardaki küresel performans ölçümü) ve Çin tahvillerinin Bloomberg Barclays Global Aggregate Index'e dahil edilmelerinin etkisi var. 
 
Morgan Stanley'in raporu da, bu konuda Citibank'ınki ile benzer görüşte olup Çin'de hem tahvillerin hem de menkul kıymetler borsasının çok fazla bir yabancı sermaye girişi ile karşılaşacağını açıklıyor.
 
Çin'in A-hisse piyasasının bu yıl 70 milyar ila 125 milyar ABD doları tutarında bir denizaşırı yabancı yatırım kucaklaması beklenirken; Morgan Stanley raporuna bakılırsa, Çin şirket tahvillerine 2030'da 300 milyar ila 400 milyar ABD doları kadar bir giriş olacaktır.
 
Japon Mizuho Bank'tan bir uzman ise Şanghay-Londra borsa bağlantılı programının Çin A-hisselerine doğru daha çok yabancı sermaye hareketlendireceğini söylüyor. 
 
Öte yandan, bu yıl 12 Şubat'ta Çin, sermaye piyasasını daha da açma çabaları bağlamında, yerli firmaların yabancı çalışanları için hisse edinmeyi teşvik kuralları açıkladı.