İngiltere'nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çinli Telekom şirketi Huawei'nin denetim sürecinde tespit edilen güvenlik sorunlarının Çin’in dostça olmayan bir faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

 NCSC, İngiltere Devlet İletişim Merkezi (GCHQ) istihbarat teşkilatının bir parçası ve kurumun CEO’su Ciaran Martin, İngiltere'deki en kıdemli istihbarat şeflerinden biri konumunda bulunuyor.

 NCSC'nin internet sitesinde yer alan bir bilgiye göre, Ciaran Martin bu açıklamaları Brüksel’deki siber güvenlik konferansında yaptığı konuşmada yer aldı.

Martin konuşmasında “Huawei NCSC'nin önderliğinde ayrıntılı ve resmi bir gözetimden geçiyor. Şirketle 15 yıllık ilişkilerimiz ve ayrıntılı bilgi vermeyi içeren 10 yıllık bir resmi anlaşmamız nedeniyle, şirket hakkında geniş bir bilgiye sahibiz. Huawei’ye uyguladığımız prosedürler tartışmasız dünyanın en zorlu ve en katı gözetim ve denetim rejimi” dedi.

 Martin geçen Temmuz ayında, ofisinin Huawei'nin güvenlik ve mühendislik süreçleriyle ilgili ciddi sorunlar bulduğunu belirtti ve şirketin o zamandan beri tespit edilen sorunları çözmek için 2 milyar dolar tutarında yatırım yapmaya söz verdiğini ekledi.

 Martin ayrıca  “O zaman söylediğimiz ve bugün de tekrar ettiğimiz gibi, bu sorunlar siber güvenlik standardı ile ilgilidir; Çin’in zarar verici faaliyetinin göstergeleri değillerdir” dedi.
 
Çin Uluslararası Radyosu