Şubat ayında bir gün, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de hâlâ kış soğuğu hakimdi, birkaç gündür etkisini gösteren kar yağışından dolayı kent gümüş rengine bürünmüştü. Çin Medya Grubu-CRI'dan muhabirler Xinjiang İlahiyat Fakültesi'nin yeni kampüsünü gezdi. Fakültedeki meydanda bir cami bulunuyor. Mavi kubbe karla kaplıydı.

Fakülte Dekanı Abdurekip Turniyaz Damollah, muhabirlere verdiği açıklamada, Müslüman öğretmen ve öğrencilerin her gün camide ibadet ettiğini söyledi. 50 yaşını aşkın dekan fakültenin gelişme tarihini anlattı.

"Eski fakülte 1982 yılında inşa edilmeye başlandı, 1987 yılında inşası tamamlandı. Eski fakülte yaklaşık 1,7 hektar alanı kapladı ve inşaatların yüzölçümü 10 bin metrekareden fazlaydı. Toplam 160 öğrenci vardı. Eylül 2017'de hizmete giren yeni fakülte yaklaşık 10 hektar alanı kaplar ve inşaatların yüzölçümü 50 bin metrekareden fazladır. Toplam 1100 öğrenci vardır."

Xinjiang İlahiyat Fakültesi, Çin hükümetinin eyalet seviyesinde kurduğu en büyük İslami ilimler fakültesi durumunda. 8 şubeye sahip fakülte, İslam'ın Çin'de gelişmesi ve tanıtılması için birçok yetenekli insanı yetiştirdi.

Abdurekip Turniyaz Damollah, fakülte müfredatının İslami bilgi, Çin ulusal dili, ulusal kültür, tarih ve hukuk gibi birçok alanı kapsadığını dile getirdi.

"Dini derslerde Xinjiang İslami Personel İbadet Rehberliği anlatılır. Bu rehberde ibadetle ilgili tüm alanlar vardır. Mesele abdest ve gusül abdesti nasıl alınır, ibadet yaparken hangi koşullar gereklidir vb. Bunun dışında Kuran ayetleri ve tefsirleri okunur."

Muhabirlerin ziyareti sırasında öğrenciler dersteydi. Farklı sınıflardaki öğrenciler İslami eğitim, hukuk ve Arapça öğreniyordu. Mola arasında lisans dördüncü sınıf öğrencisi Nurahmat Yusayin muhabirimizle sohbet etti.
Xinjiang'ın güney bölgesindeki Kaşgar kenti Yarkent kasabasından gelen Nurahmat Yusayin, eskiden Arapça bilmiyordu ve Kuran da okuyamıyordu. Dört yıllık öğrenimden sonra Nurahmat artık Arapça iletişim kurabiliyor ve Kuran ayetlerini ezberleyebiliyor. Nurahmat Yusayin, İslam'ın öğretilerini daha derin bir şekilde kavradığını söylüyor.

Nurahmed Hüseyin sözlerini şöyle sürdürdü:

"En büyük kazanç da Kuran ve hadislerde sıkça geçen barış, hoşgörü, iyilik ve hasenat yapmayla ilgili içeriklerin, Çin'in ulusal durumu ve kültürüyle birleştirilmesi, ayrıca bilimsel temelde zamana ayak uydurmasıdır. Böylece dindeki olumlu içerikler, ulusal kalkınma ve sosyal uyuma katkı sağlayabilir."

Gazeteciler, Xinjiang İlahiyat Fakültesi'nde geniş ve modern yeni öğrenci yurdunu gördü. Bu binanın her katında bir çamaşır odası, etkinlik odası ve tam otomatik çamaşır makinesi, TV ve internet gibi modern olanaklar bulunuyor. Fakültenin kantininde tipik Xinjiang yemekleri servis ediliyor.

Hükümet, her ay her öğrenciye 600 yuan (yaklaşık 90 ABD Doları) yemek parası veriyor. Ayrıca Xinjiang'ın güneyindeki Kaşgar ve Hotan gibi ekonomik koşulu nispeten düşük olan dört ilden gelen öğrenciler, konaklama ücretlerinden muaf tutuluyor. Bununla birlikte öğrencilerin yüzde 90'ı hükümetten burs alma fırsatına kavuşabiliyor. Böylece yoksul ailelerden gelen Müslüman öğrencilerin eğitim sırasında öğrenim ve yaşamları tamamen garanti altına alınıyor.

Mezun olmaya hazırlanan Nurahmed Hüseyin, geleceğe güvenle bakıyor. Akıcı Arapçasıyla gazetecilere şunları anlatıyor:

"Bu sene fakülteden iki tür burs kazandım. Binlerce yuanlık bu burslar, eğitim masraflarıma ve günlük yaşamıma yardımcı oldu. Mezun olduktan sonra memleketime dönüp oradaki camide veya ilahiyat fakültesinde çalışarak ulusal ve yerel dini işlere hizmet edeceğim."