Bain & Company tarafından Salı günü yayınlanan Çin’deki lüks ürünler piyasası araştırmasına göre, 2018'de Çinli tüketiciler dünyadaki lüks ürünlerin üçte birini satın alırken küresel satışlar da yüzde 20 arttı. Diğer taraftan da Çin'deki lüks ürün tüketicilerin ortalama yaşı dünyanın diğer bölgelerinden daha düşük.

Bain & Company'nin küresel ortağı olan Bruno Lannes Çarşamba günü “thepaper.cn” adlı yayın organına verdiği demeçte milenyum neslinin Çin'in lüks pazarının gelişmesi için hala ana itici güç olduğunu kaydetti

Rapora göre, lüks markalar milenyum tüketicilerini piyasaya çekmek için ürünlerini sürekli olarak yenileyerek geliştiriyorlar.

Daha fazla Çinli tüketici de, ithalat tarifelerinin azalması ve iç ve dış pazar fiyat farklarının ayarlanması nedeniyle iç pazarda lüks mal almayı tercih ediyor.

Rapora göre, Çin anakarasında Çin halkının toplam tüketim içinde lüks tüketim oranı 2015'de yüzde 23 iken 2018’de yüzde 27 düzeyine ulaştı. bu rakamın 2025 yılına kadar yüzde 50'ye ulaşması bekleniyor.

Raporda ayrıca, Çin halkının denizaşırı pazarlarda da lüks tüketimi harcaması yaptığını vurguluyor. Çin halkının lüks mal tüketimi, 2017'ye göre 1 puan artarak küresel lüks mal pazarının yüzde 33'üne ulaştı. Bunun yanında 2018’de çevrimiçi lüks ürün satışları da yüzde 27 artış gösterdi.

Bain & Company'ye göre, Çin'in orta sınıfı daha da büyüyecek ve 2027 itibariyle tüm hane halkının yaklaşık yüzde 65'ini oluşturacak. Çin’in kentsel nüfusunun kişi başına gelirinin artış kaydetmesi lüks mal piyasasının da ülkede büyümesine neden oluyor.