Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, son günlerde yeniden gündeme gelen perakende yasası ile yaptığı yazılı açıklamada, mevcut perakende yasasının yerli üreticiyi zora soktuğunu dile getirdi.
ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS açıklamasında, Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN'ın "Marketler genelde kendi markalarıyla üretim yaptırıp satıyorlar. Buna bir sınırlama getirip, diğer üreticilerin de bu marketlerde yer almasını zorunlu kılacağız." açıklamasını desteklediklerini fakat sınırlamaya dair oran vermediğini hatırlattı. Oligopol piyasa oluşmaması adına marketlerde yerli üreticinin desteklenmesi gerektiğini dile getiren ÇELİKUS," Yerli üreticilerin malları marketler tarafından alınıp kendi markaları adına satış yapılıyor. Dolayısıyla yerli üretici kendi adına üretim yapamadığı için markalaşamıyor. Böylelikle marketler yerli üreticinin oluşumunda ve gelişiminde engel teşkil etmektedir." dedi. Markalaşamayan yerli üreticinin para kazanamadığı için üretimden vazgeçmesi ile bugünkü açmaza düşüldüğünü aktardı.
ÇELİKUS;" ÇİN HÜKÜMETİ, CARREFOUR ANLAŞMASINDA YERLİ ÜRETİCİSİNİ KORUDU."
2002 yılında Carrefour, Çin pazarına girmek istediğinde Çin Hükümeti tarafından Carrefour' un Çin haricindeki mağazalarında da Çin malları satması şartı getirilmesi ile Çin Hükümeti'nin yerli üreticisini koruduğunu söyleyen ÇELİKUS," Bizde çözüm olarak, buğday ve mısırı Rusya’dan, pirinci Rusya ve ABD’den, kuru fasulye ve nohut gibi bakliyatları Hindistan, Meksika ve Kanada’dan ve kırmızı eti de Polonya, Fransa ve Bosna Hersek’ ten almamanın yolu yerli üreticiyi desteklenmektir. Bu destek ile yerli ürünler raflarda yerini almalı, üreticinin para kazanması ile yerli üretim arttırılmalıdır. Bu şekilde ithal ürünlerin önüne geçilmiş olur, ürün fiyatları da otomatikman düşer. Mevcut perakende yasası tarafların da katılımıyla yeniden düzenlenmeli ki iç piyasada bu dengesizlikler, fiyat artışları ve spekülasyonların önüne geçilmiş olsun." dedi.