Insider CEO’su Hande Çilingir’in moderatörlüğünü yaptığı panele, Başarısızlık Müzesi Kurucusu Samuel West, Global Girişimcilik Vakfı Kurucusu Derik Kim, BluTV Kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ, Scotty CEO’su Tarkan Anlar ve Türk Telekom CEO’su Paul Doany katıldı.

 

Anlar: Borç alarak tek başıma startup kurdum

Panelde ilk konuşmayı yapan Scotty CEO’su Tarkan Anlar; “20 ay önce bir kafede arkadaşımdan 800 dolar borç olarak Scotty’yi kurdum. 20 ay içinde 50 milyon dolarlık bir ekonomi oluşturduk. Bugün 1000 kişilik bir ekibimiz var. Profesyonel çalışıyoruz ama amatör ruhumuzu hiç kaybetmiyoruz” dedi.

 

West: Başarısızlığı somut şekilde gösteriyoruz

Başarısızlık Müzesi Kurucusu Samuel West, Başarısızlık Müzesi’nde başarısızlıkla sonuçlanmış fikirleri, ürünleri sergilediklerini belirtti. West; “Başarısızlık bence birşeye para, emek, zaman yatırıp sonuç alamamaktır” dedi. West, Avrupa’da başarısızlığın maliyetinin çok yüksek olduğunu, Türkiye’nin bu konuda daha avantajlı bir durumda bulunduğunu ifade etti.

Kim: Koreli start up’ları dünyaya açıyoruz

Global Girişimcilik Vakfı Kurucusu Derik Kim ise; “Kore’de birçok yatırım fırsatı ve gelişmiş bir start up ekosistemi var. Biz vakfımızla Koreli start up’ları dünyaya entegre etmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Doğan Yalçındağ: Ortadoğu’da büyüyoruz

BluTV Kurucusu Aydın Doğan Yalçındağ ise Blu TV’nin kuruluş sürecini anlattı. İnsanların internetten içerik tüketmesi üzerine bir strateji kurduklarını belirten Doğan Yalçındağ, “Özellikle Ortadoğu ülkelerinde önemli bir pazar payı yakaladık” dedi.

 

Doany: Türk Telekom birçok start up’ı destekledi

Türk Telekom CEO’su Paul Doany ise; “Kendime ‘çalışan girişimci’ diyorum. 2006’da yeniden Türk Telekom’a çağrıldığımda birçok start up’ı destekledik” dedi. Yatırımcıların, deneyimi az olsa da güçlü bir fikre sahip olan girişimcileri, start up’ları desteklemesi gerektiğini belirtti.


Garenta’nın ana sponsor; Dow, Türkiye İş Bankası ve Vodafone’un altın sponsor olduğu etkinlikte oturumlar, BASF Türkiye, Citibank, Ernst&Young, Facebook, Google, Halavet Gıda, Hepsiburada, HSBC, Netlog, Qatar Financial Centre, SOCAR Türkiye, THY, TBWA, TEB, UiPath, Ziraat Teknoloji tarafından destekleniyor. Zirve’nin diğer sponsorları ise Aktaş, Global Ports Holding, P&G, Sanko, Uludağ İçecek, DenizBank, Pegasus, Sistem9, TAV ve Doğan Enerji olarak sıralanıyor.

Uludağ Ekonomi Zirvesi Hakkında: Dünyadan ve Türkiye’den birbirinden değerli konuşmacıları ve iş insanlarını buluşturan Uludağ Ekonomi Zirvesi, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından 2012 yılından bu yana organize ediliyor. Sektör liderleri ve medya tarafından ilgiyle takip edilen Zirve, birçok yeni fikre ve girişimcilere de ışık tutuyor. Dünyaca ünlü ekonomistleri, şirketlerin CEO ve yöneticilerini ve ayrıca siyaset dünyasından önemli isimleri ağırlayan Uludağ Ekonomi Zirvesi, bu güne kadar Andy Grignon, Christian Wulff, Darrel West, Doron Avni, Jack Straw, Jared Cohen, Jean Claude Trichet, Kai Georg Diekmann, Marc Faber, Mark Mulloch-Brown, Nouriel Roubini, Simon Calder, Ali Koç, Ali Sabancı, Ali Kibar, Begümhan Doğan Faralyalı, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Emine Kamışlı, Erol Bilecik, Fatih Terim, Hamdi Ulukaya, Hüsnü Özyeğin, Muhtar Kent, Temel Kotil ve daha birçok değerli isme ev sahipliği yaptı.