Türkiye'de nesillerin gelişimine eşlik eden Adel Kalemcilik, çevresel sürdürülebilirliği ana faaliyetlerinin bir parçası şeklinde ele alarak, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun biçimde hareket ediyor. Kaynakların tükenmesine engel olmak için alternatif materyalleri değerlendiren şirket, üretim sürecinde endüstriyel ormanlardan gelen, FSC1 sertifikalı hammaddeleri tercih ediyor. Adel Kalemcilik böylece geleceğe ve doğaya yatırım yaparak ormanların gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunuyor.

 

Tüm İş Süreçlerinde Sürdürülebilir Anlayış

İz bırakan 50 yılda titizlikle yürüttüğü sürdürülebilirlik çalışmalarıyla ön plana çıkan Adel Kalemcilik, tüm operasyonlarında çevre ve doğa dostu bir anlayış benimsiyor. Bahçe sulaması için yağmur sularını kullanan şirket, atık su arıtımında ileri teknolojilerden faydalanırken, atık su kalitesini ve miktarını düzenli biçimde takip ediyor.

 

Ayrıca şirket içindeki tüm üretim süreçlerinde, katı atıklar kaynağından ayrılıyor, depolama alanına gönderilen atık miktarı sınırlandırırken yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım oranları en üst seviyelere çıkartılıyor. Paketlemede ise ambalajlama materyallerinin hacmi ve ağırlığı optimize ediliyor. Geri dönüştürülmüş veya alternatif materyal seçeneklerinden faydalanarak ambalaj kullanımını azaltılıyor.

 

Kullanılan Enerjinin %50’si Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elde Ediliyor

Adel Kalemcilik, sürekli gelişim için enerji verimliliği projelerine yatırım yaparak, sera gazı ve diğer NOx, SOx gibi hava emisyonlarını da azaltmaya çalışıyor. Bununla birlikte düzenli biçimde enerji kullanımı performansını izleyen çevreci şirket, bu sayede fabrikada kullanılan enerjinin yüzde 50’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor.

1FSC® (Forest Stewardship Council - Orman Yönetim Konseyi), ormanların gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması için dünya genelinde sorumlu orman yönetimini teşvik eden bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.

Adel Kalemcilik hakkında:

Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik, 1969’da İstanbul-Kartal’daki üretim tesisinin açılışıyla faaliyete geçti. Anadolu Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve 1996 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Adel , dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştirdi. Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarını ara vermeden sürdürüyor. Temmuz 2015’de Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 4.500’e yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Panfix, Atlas ve Max markalarının pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor. Perakende sektöründeki deneyimi ve geniş bayi ağıyla 2015 yılında oyuncak sektörüne giren Adel, kendi yarattığı Adeland markası dışında dünyanın önde gelen lisanslı markaları ile bu alanda da hızlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Adel Kalemcilik, özünde barındırdığı “iyilik” değerini benimseyerek eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan, eğitim, sanat ve spor olmak üzere çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesi yürütüyor.