Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen 25-31 Mart Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında yaklaşık 70 öğrenci, Çıldır Havaalanı’nda hem kitap okuma etkinliğine katıldı, hem de uçmayı öğrendi.

Bu yıl 55’incisi kutlanan Kütüphane Haftası etkinlikleri start aldı. Her yıl Mart ayının son haftası kutlanan Kütüphane Haftası’nın Aydın’daki programı Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kutlamalar kapsamında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından öğrencilerle bir kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi. Farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen ‘Uçakta Okuyoruz’ adlı etkinlikte Osman Yozgatlı Ortaokulu öğrencileri ile Tepecik İlkokulu öğrencileri, Çıldır Havaalanı’nda kitap okuma etkinliğine katıldı. Burada öğrencilere ilk etapta Türk Hava Yolları (THY) Uçuş Akademisi görevlileri tarafından uçak ve uçuşlarla ilgili bilgiler verildikten sonra öğrenciler simülasyon odasında gerçeği aratmayacak şekilde uçuşların nasıl gerçekleştirildiğini öğrendi. Bazı öğrencilere de deneme sürüşü yaptırılırken yaklaşık 70 öğrenci, büyük heyecan yaşadı. Unutulmaz bir gün yaşayan öğrencilerden bazıları ise ilk defa bir havaalanına geldiğini ve çok heyecanlandıklarını ifade etti. Çıldır Havaalanı’ndaki okuma etkinliklerine Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz ve THY Uçuş Akademisi Müdürü Sunay Karamık da katıldı.

“OKUMAK ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK”

Kütüphanelerin toplumdaki değişiminin en iyi şekilde görülebildiği mekanlardan biri olduğunun altını çizen Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, “Kitapla buluşan çocuğun geleceğe bakışı daha farklıdır. Kütüphane haftası etkinliklerimiz içinde çocuklarımızı kitapla buluşturmayı ümit ediyoruz. Kitabın her yerde okunabilir olduğunu göstermek amacıyla da Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’nin ev sahipliğinde Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle birlikte çok güzel bir etkinlik gerçekleştirdik. Uçakta okuyoruz etkinliğimiz ile öğrencilerimizin hem okuma etkinliğine katılmalarına, hem de THY Uçuş Akademisi’ni tanımalarına vesile olduk. Okumak önemli bir etkinlik. Okumanın yaşı olmadığı gibi mekanı da olmuyor. Öğrencilerimiz uçakta okumanın yanında uçuş akademimizin uçuşla ilgili simülasyon eğitimi de vermesi, bir uçağın içinde nasıl bir hayat olduğunu gençlerimizin hissetmesi ve heyecanlanması bizim için çok önemliydi. Çalışmanın oluşmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür etmekle birlikte uçuş akademimize ev sahipliklerinden dolayı hususen teşekkür ediyoruz” dedi.