Cumhur İttifakı'nın İstanbul adayı Binali Yıldırım, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu, Zeynep Türoğlu ve Zeliha Saraç'ın 24 TV ve 360'ta sunduğu "Seçime Doğru" programına konuk oldu.

İstanbul'un sıradan bir şehir olmadığını belirten Yıldırım, "Toplanan vergilerin yüzde 45’i nüfusun beşte biri, ülkeye gelen turistlerin yarısından fazlası bu şehre geliyor. İstanbul Türkiye’nin lokomotifi" diye konuştu.

YENİ MESLEKLERE HAZIRLIK

"İstanbul’da genç kuşaklar başta olmak üzere istihdam imkanlarını artıracak konulara belediye olarak el atmamız lazım" diyen Yıldırım, şöyle devam etti: "5 yılda hedefimiz 500 bin istihdam. Bayrampaşa’da yapay zeka ve teknoloji geliştirme merkezi kurulacak. Gençlerle sermaye sahipleri bir araya getirilecek. Fikir sizden, sermaye bizden. Gelecek 20 yılda bugün bilinen mesleklerin yarısı ortadan kalkacak, yeni meslekler gelecek. Buna hazırlıklı olmamız lazım. Bilgi toplumunu teşvik edeceğiz. 7/24 şehrin yönetimi ve gözetimi veri analiziyle ortaya çıkacak."

Fuarda 5 milyon ziyaretçi hedefi

"Atatürk Havalimanı’nın olduğu yere fuar ve kongre merkezi kuracağız. İkincisini Pendik’te kuracağız. Avrupa fuar ve kongresinden yüzde 10 pay almak istiyoruz. Bugün fuar için 300 bin ziyaretçi geliyor hedefimiz bunu 5 milyona çıkarmak. Tuzla’da yerli ilaç geliştirme, aşı, Ar-Ge merkezi olacak. İlaçların yüzde 95’ini dışarıdan alıyoruz. Yerlileştirme ile bu paraların dışarı gitmesi önlenecek hem de istihdam yaratılacak."