İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel’in açılış konuşması ile başlayan panel, Öğretim Görevlisi Neslihan Tokat Ozan’ın “Ev Tekstili Tasarımı” programının tanıtım sunumu ile devam etti. Sunumun ardından Prof. Dr. Sinan Alçın moderatörlüğündeki oturuma geçildi. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın’ın konuk olduğu oturum, Moda Tasarım bölümü öğrencileri, meslek liseleri öğrencileri ve rehber öğretmenlerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Ev tekstili özelinde, tekstil sektörünün Türkiye sanayisindeki yerinin konuşulduğu oturumda, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, tekstil sektörünün dünyadaki konumuna ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Sürdürülebilir kalkınmanın en önemli yolu üretmek ve katma değerli ihracat gerçekleştirmekten geçiyor. Türk tekstil sektörü de üretimde, istihdamda ve ihracatta Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri. Türkiye’ye her yıl 15 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası sağlayan sektörümüz, ihracat odaklı büyüyen Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Dolayısıyla mesleğinizi seçerken, üreten Türkiye ekonomisine en doğru katkıyı sağlayacak bölümleri tercih etmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. İhracatı 2,5 milyar dolarlara ulaşan ev tekstili sektörümüz, büyük istihdam sağladığı gibi Türkiye’nin katma değerli ihracat geleceği açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle açılacak olan programı oldukça değerli buluyor ve önemsiyorum.”

Sektörün çalışan profili ve yeni mezunların kariyer planlamaları ile ilgili görüşlerini aktaran DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi: “Eğer Ev Tekstili Tasarımı bölümünde okursanız, ülkemizde kurulmuş olan tasarım merkezlerinde çok kolay iş bulabilme ihtimaliniz olacaktır. Devletimizin de desteği ile tasarım merkezlerimiz her sene artmaktadır. Bu durum beraberinde marka olma gerekliliğini getirmektedir. Ev tekstilinde marka olmak ise oldukça önemlidir. Tasarım, marka olmak için geleceğin en büyük yardımcısıdır ve bu tasarımı siz değerli öğrenciler yapacaksınız.”

Ev tekstilinin mevcut durumu ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaşan TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın ise “Dernek olarak Türk Ev Tekstilini dünyaya tanıtmak ve ihracatımızı arttırmak için sektöre ivme kazandıracak birçok faydalı çalışma yapmaktayız. Bunların başında bu yıl 23-27 Nisan tarihleri arasında 25. defa gerçekleşecek olan EVTEKS Fuarı gelmektedir. Ev tekstili, ülkemizin tek markalaşmış sektörüdür ve globalde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Bu sebeple T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi’nin “Ev Tekstili Tasarımı” programı açarak akademik alanda öncü olmasını ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor olmasını çok önemli buluyorum. Dileğim, diğer üniversitelerin de bu farkındalığa ulaşması… Gelecek için atılan bu adımlar ve çalışmalar ile Türkiye’nin parlayan yıldızı olarak ev tekstili sektörünün, ihracat sıralamalarında ilk sıraya yerleştiği günleri hep beraber göreceğimize inanıyorum.” diyerek konu ile ilgili görüşlerini aktardı.

Katılımcılar ve öğrencilerden gelen soruların yanıtlanmasının ardından panel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihal Sarıer ve T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi İşletmecilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Mehmet Saka’nın konuşmacılara plaket ve çiçek takdimi ile sona erdi.

 

 

TETSİAD Hakkında:

1991 yılında kurulan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği, ev tekstili markası olarak uluslararası arenadaki kuruluşların sayılarını her geçen gün arttırmayı, daha çok sayıda marka ile dünya vitrinlerinde yer alabilmeyi ve bütün kıtalara yayılarak çok sayıda evde Türk ürünlerinin kullanılmasını sağlamayı hedeflemektedir. 1200 adet üyesi bulunan ve gün geçtikçe üye sayısını arttıran TETSİAD,sektörün korunması amacıyla ilgili bakanlıklar nezdinde görüşmeler gerçekleştirmekte, yerli üretimin korunması ve desteklenmesi amacıyla, Ekonomi Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütmektedir.Türkiye’nin en büyük fuarlarından biri olan EVTEKS Uluslararası İstanbul Ev Tekstili Fuarı, 25 yıldır TETSİAD tarafından düzenlenmektedir. Derneğin öncelikli hedefi Türk ev tekstili sektöründe ihracatı arttırmaktır. Ev tekstili sektöründe Türkiye'deki potansiyelin dış pazarlara tanıtılması amacıyla düzenlenen EVTEKS fuarı ve yapılan diğer çalışmalarla, ev tekstili pazarının ülke ekonomisine kazandırdığı üretim, istihdam ve ihracat ile 2023 yılında sektörde 5 milyar dolar civarında ihracat hedeflenmektedir.