Çin Başbakan yardımcısı Han Zheng, 27 Mart Çarşamba günü Pekin'de, daha adil ve daha sürdürülebilir bir sağlık sigortası sisteminin oluşturulması yolunda bir an önce mesafe kaydedilmesini istedi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Politik bürosu Daimi Komitesi'nin de üyesi olan Han, bu görüşlerini, 27 Mart Çarşamba günü yapılan bir açıklamaya göre, Ulusal Sağlık Sigorta Dairesi'ne Salı günü yaptığı bir denetleme ziyareti sırasında belirtti.

Bu vesileyle düzenlenen sempozyumda konuşan Han, kırsalda yaşayan ve çalışmayan kentli yurttaşların temel tıbbi hizmet sigortası ve ciddi hastalık sigortasında birleştirilmiş sistemlerin geliştirilmesinin ve genel kapsamlı sağlık sigortasına doğru yol almanın öneminin altını çizdi.

Han, "spesifik gruplara özel bir dikkat gösterilmeli; az görülen hastalıklara ve kansere yakalanmış hastalara güçlendirilmiş sağlık hizmeti temin edilmeli" dedi ve hastalandıkları için yoksullaşmış insanların sorunlarına özenle yaklaşılması gereğini vurguladı.

Öte yandan sağlık sigortası alanında yolsuzluklarla mücadeleye vurgu yaptığı gibi, sağlık sigortası sistemleri kapsamındaki ilaç listesinin güncellenmesi yolunda derece derece adımlar atılması gereğine dikkat çekti.