İşitme cihazları alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Doğuş Medikal / Loreca işbirliğinde yürütülen proje kapsamında 3 ay boyunca İstanbul ve Kocaeli’nde 30 bin çocuk ve yetişkine işitme testi yapılacak.

 

Çeşitli hastalıklar ve yapısal sorunlar haricinde; şehir gürültüsü, yüksek sesli müzik dinlemek gibi birçok faktör kentlerde yaş grubu ayırt etmeksizin toplumun her kesiminde işitme kayıplarına neden oluyor. İşitme kaybını fark etmeyen veya belirtileri önemsemeyen kişilerin bu sorunu zamanla ilerleyebiliyor ve iletişim kurmada yaşadığı güçlükler nedeniyle yalnızlığa ve psikolojik sorunlara dönüşebiliyor.

Türkiye’nin en yaygın sağlık grubu MLP Care, işitme kaybı sorununa dikkat çekmek ve mevcut işitme kayıplarını tespit edip tedaviye yönlendirerek toplum sağlığına katkı sağlamak için işitme cihazları alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Doğuş Medikal / Loreca iş birliğinde anlamlı bir projeye imza attı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında grubun İstanbul ve Kocaeli’ndeki hastanelerinde 2019’un Haziran ayına kadar 30 bin çocuk ve yetişkine ücretsiz işitme testi yapılması hedefleniyor. Testler, hastane binalarının yanı sıra ilköğretim okulları, alışveriş merkezleri, fabrika ve üretim tesislerinde bedelsiz olarak gerçekleştirilecek. İşitme kaybı tespit edilen kişiler nedenin tanımlanması ve tedavi sürecinin başlaması için hekimlere yönlendirilecek.

İşitmelerinde kayıp olup olmadığını netleştirmek isteyenler; 1-15 Nisan tarihleri arasında İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir, İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi, Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler, VM Medical Park Pendik Hastanesi, Medical Park Gebze Hastanesi ve VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nin giriş katındaki alanlarda işitme testi yaptırabilecek.