2014 yılında cinsel şiddeti daha görünür, konuşulur ve tartışılır kılmak için bir grup aktivist tarafından kurulan dernek; kadınlara, LGBTİQA+ bireylere, çocuklara, hayvanlara yönelik cinsel şiddetin olduğu alanlarda çalışmalar yapıyor. Cinsel şiddetle ilgili temel kavramlar, mitler ve mücadele biçimleri üzerine projeler gerçekleştiriyor.

 


Şiddetin her türlüsüne çözüm üretebilmenin ilk adımının farkındalık olduğuna değinen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Cinsel şiddet, hakkında konuşulmaktan çekinilen ancak maruz kalan üzerinde çok ciddi hasarlar bırakan bir sorun. Bu sorunla mücadele edebilmek için cinsel şiddetin ne olduğunu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, şiddete maruz kalındığında yapılması gerekenleri konuşmak gerekiyor. Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin yürüttüğü çalışmaların bu anlamda oldukça dikkat çekici olduğunu, bireylere mücadele yollarını göstererek ilham verdiğini düşünüyoruz. Sabancı Vakfı olarak onların sesinin daha duyulur olmasına destek vermekten mutluyuz” dedi.

 


Her hedef kitleye özel proje

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, farklı gruplarda bilinç oluşturma hedefiyle, gençlere, yetişkinlere, meslek elemanlarına, sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlere, okullara, üniversitelere yönelik projeler hayata geçiriyor. Çocuğun bedensel haklarından flört şiddeti ve hayvana yönelik cinsel şiddetle mücadeleye farklı alanlarda çalışan derneğin projeleri arasında Sabancı Vakfı Hibe Programı kapsamında desteklenen ve gençlerin flört şiddeti, akran zorbalığı, sanal şiddet gibi alanlarda bilinçlenmesini hedefleyen “Ne Var Ne Yok?! Eğitici Eğitimi” projesi de yer alıyor.

 


Toplumda cinsel şiddeti önlemek amacıyla önemli işlere imza atan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin fark yaratan hikayesini www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

 

Fark Yaratanlar hikayeleriyle ekranlarda

Sabancı Vakfı, Fark Yaratan kişileri televizyon ekranından da izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Muammer Kavazoğlu öncülüğündeki “Atma! Tamir Olsun, Çocuklara Umut Olsun” projesinin ve mutlu haber süzgeciyle pozitif içerikleri yakalayan “Pozy” girişiminin fark yaratan hikayeleri önümüzdeki hafta sonu Cüneyt Özdemir’in sunduğu Fark Yaratanlar Programı’na konuk olacak.


Fark Yaratanlar Programı 7 Nisan Pazar günü saat 18.15’te CNN Türk ekranında olacak.