Bilim ve Sağlık Haber Ajansı (BSHA) muhabirler ve medya kuruluşları için yeni nesil bir Habercilik Modeli geliştirdi. BSHA Ücretsiz Abonelik modeli ile medyaya kolay ulaşılabilir haber desteği sunarken, muhabirlere de kalıcı ve farklı bir gelir modeli sunuyor.

BSHA 20 yıllık gazetecilik tecrübesinin ardından 2015 yılında liderliğini gazeteci yazar Erkan Doğan’ın yaptığı bir grup gazeteci tarafından kuruldu. 2015 Yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesindeki destekle kurulan start-up, 2018 yılının son çeyreğinde birinci tur start-up yatırımını aldı. Proje bu yatırımla daha güçlü hale gelerek “Haberin Yeni Dünyası” sloganıyla hem Anadolu basınına hem de basın emekçilerine yeni fırsatlar sunmaya başladı.

BSHA geleneksel bir haber ajansından farklı olarak haberin merkezinde olan bir haber koordinasyon sistemidir. Bu anlamda BSHA ülkemizdeki tek basın Ar-Ge şirketi olarak yerini almaktadır. Haberin yeni dünyası Bilim ve Sağlık Haber Ajansı; sağlık, eğitim, ekonomi, teknoloji, kültür sanat ve spor alanlarında yerel ve ulusal medyaya güncel ve özel haberler üretmektedir. Yerel medyaya destek olmayı, Ulusal ve yerel medyanın özel haber ihtiyacını karşılamayı amaçlayan BSHA, sektöre yeni nesil habercilik anlayışını getiriyor.

Anadolu Basına İnovasyon Desteği

İkinci tur yatırımını yapan fonun başında bulunan aynı zamanda Liderlik Okulu Eğitim A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı Erkut Ergenç; gelişen teknolojilerin medya sektöründe de fazlaca yer alması gerektiğini vurguladı. Ergenç, ortaya konulan inovasyonların yarattığı rüzgarın basın emekçileri ve Anadolu basınının lehine çevrilmesi gerektiğini ifade etti. Bu nedenle BSHA projesine yatırım yaptıklarını açıklayan Ergenç, bundan sonra da basın sektöründeki inovasyon çalışma ve yatırımlarına devam edeceklerini söyledi.