Türkiye’de 11’inci kez gerçekleştirilen ve şirketlerin işveren algısını ölçen “En Gözde Şirketler Araştırması”nın sonuncusu 11 Nisan 2019 tarihinde yayınlanacak.


Geçtiğimiz sene Unilever, THY ve Aselsan’ın ilk 3’e girdiği Türkiye’nin en kapsamlı işveren algısı araştırması olan En Gözde Şirketler Araştırması, bu yıl 186 şirketin ve 113 üniversitenin 20 bini aşkın öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilirken, 13 farklı kategoride ödüller sahipleri ile 11 Nisan’da buluşacak.


Türkiye’yi işveren markası kavramıyla 2007 yılında tanıştıran öncü danışmanlık şirketi Realta Danışmanlık tarafından geliştirilen, Türkiye iş ve kariyer kulüpleri birliği 3İK ve Türkiye’nin tek insan kaynakları etkinlik ajansı Pinaps Grup ile ortak yürütülen En Gözde Şirketler araştırmasına yıllık ortalama 200 şirket ve 20 bin öğrenci katılıyor. Araştırma sırası ile “bir işveren olarak şirket algısı”, “rakiplerle kıyaslama”, “üniversitedeki işe alım çalışmalarının etkileri”, “on yıllık trend analizleri”, “sektör benchmark’ları”, “en önemli iletişim kanalları” başlıklarını kapsıyor. Şirketlerin işveren olarak algısını ölçen araştırmada çeşitli başlıklar altında 62 soru yer alıyor.


3İK İletişim ve Etkinlik Ajansı Kurucu Ortaklarından Alper Çakıroğlu, “Araştırma, gençlerin şirketlerden ne beklediğine ışık tutuyor. Artık teknoloji, hızlı tüketim, üretim firmaları en çok çalışılmak istenen sektörler. Bu değişimi şirketlerin anlaması çok önemli. 11 Nisan’da detaylarını paylaşacağımız araştırmada şirketlerin üniversiteden yeni mezun olanlara olan ilgisinin önceki yıllara göre arttığını söyleyebiliriz. Ayrıca araştırma sonuçlarına dayanarak, değişen ve dönüşen bir dünyada gençlerin, geleceklerini teknolojiye ayak uydurabilen prestijli şirketlerde çalışmak istediğini görüyoruz” dedi.


Araştırma işverenlere üniversiteli öğrenciler gözünden çeşitli başlıklarda ışık tutuyor. Kurumsal değerler, kariyer fırsatları, kişisel gelişim, liderlik, görsel kimlik, kişi & örgüt uyumu, ürün & hizmet, çalışma ortamı, marka kişiliği ve tercih edilen iletişim kanalları başlıklarında yayınlanan raporda sektörel dağılımın zenginliği işveren markalarının gelecek planlarına yol gösteriyor.En Gözde Şirketler Araştırması hakkında

En Gözde Şirketler, Türkiye’nin ilk işveren algısı araştırması olarak 2009 yılında başlamıştır. Uluslararası standartları Türkiye kültürüne, Türkiye’nin en geniş öğrenci networkü 3İK (Üniversite İş ve Kariyer Kulüpleri Birliği) aracılığıyla sunan En Gözde Şirketler kısa zamanda büyük başarı elde etmiştir ve katlayarak sürdürmektedir.


Başlangıcından itibaren Bloomberg Businessweek Türkiye’de dosya haberi olarak yer alan araştırmada yıllık ortalama 200 şirket yer almakta ve yaklaşık 20 bin öğrenci katılmaktadır.

Şirketlerin işveren olarak algısını ölçen araştırmada çeşitli başlıklarda 62 soru bulunmakta ve üniversitelerde yapılan kariyer etkinliklerinden, öğrencilerin tercih ettikleri şirketlerden maaş beklentilerine kadar birçok konuyu ölçümlemektedir.


Pinaps Grup hakkında

2008’de İnsan Kaynakları İletişim & Etkinlik Ajansı 3İK ile temelleri atılan Pinaps Grup, 2012’de Etkinlik Yönetimi, 2014’te Sahne – Dekor Baskı ve Uygulama, 2015’te Turizm ve 2018’de Fuar Standı Tasarım, Üretim ve Uygulama alanlarına yatırım yaparak şirketler grubu haline gelmiştir.

Genç girişimciler tarafından kurulan ve %100 öz – yerli sermaye ile büyüyen Pinaps Grup, girdiği tüm sektörlerde sürdürülebilirlik ve mükemmeliyet odaklı yaklaşımıyla 10. yılını birbirinden kıymetli ulusal ve global referanslarıyla geride bırakmıştır.


Günümüzde, 3İK İnsan Kaynakları İletişim ve Etkinlik Ajansı, Premium MICE, D4D Factory ve Park Reklam markalarıyla 5 kıtada operasyon yürüten Pinaps Grup, yatay ve dikey büyümesini entelektüel sermaye gelişimiyle desteklemektedir.