Bizim Mutfak, kemik suyu lezzetini bulyon pratikliğiyle ilk kez tüketiciyle buluştururken, reklam filminde kemik suyu yapımının zorluğunu iki tecrübeli ev hanımının gözünden esprili ve gülümseten bir dille anlattı.
Mutfakta herkesin aradığı “doğallık, besleyicilik ve pratiklik” üzerine yoğunlaşan Bizim Mutfak'ın bünyesinde bulunduğu Ajinomoto’nun güçlü AR-GE ekibi, Türkiye'de ilk defa kemik suyu lezzetini bulyon formatına getirdi.
Ürünün reklam filminde markanın Kemik Suyu Bulyon ile mutfaklara getirdiği kolaylık mizahi bir anlatımla vurgulanıyor. Filmde rol alan iki tecrübeli ev hanımı, kemik suyu kaynatmanın en az 12 saat sürdüğünden ve bunu 40 yıldır yaptıklarından dem vuruyorlar. Bu nedenle bu ürünü çok geç çıkardığını düşündükleri markaya sitem ediyorlar. "Türkiye'de ilk" diyen dış ses'e "İlkmiş! Şimdi mi geldi aklınıza?" demekten kendilerini alamıyorlar. Böylece ortaya seyri eğlenceli bir film çıkıyor.

Reklam Künyesi
Reklamveren: Ajinomoto İstanbul
Reklamveren Yetkilisi: Hülya Gündoğan Uçarlar, Doğukan Saydan, Beril Tekelioğlu
Reklam Ajansı: TBWAIstanbul
CCO: İlkay Gürpınar
ECD: Volkan Karakaşoğlu
Yaratıcı Ekip Liderleri: Orkun Önal, Erçin Sadıkoğlu
Yaratıcı Ekip: Ali Yiğit Gümüş, Fırat Eren, Ezgi Tanyeri
Marka Ekibi: Ömer Üstündağ, Burtay Baştufan, Zeynep Boyan
CSO: Toygun Yılmazer
Stratejik Planlama: Özgün Özkalay, Yunuscan Hismicil
Produksiyon Ekibi: Evrim Saraçoğlu, Zeynep Türkmen
Produksiyon Şirketi: Depo Film
Yönetmen: Tolga Evgüzel
Müzik: 3K1A
Fotoğraf: Cihan Ünalan
Ajinomoto Hakkında:
Ajinomoto, ‘Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa’ (Eat Well, Live Well) felsefesiyle yüksek kaliteli çeşniler, soslar, çorbalar, dondurulmuş gıdalar, unlu mamuller, kahve gibi ürünlerin global üreticisidir. Uzun yıllar gıda kültürü ve insan sağlığına ileri düzeyde amino asit teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla katkıda bulunan Ajinomoto, faaliyetleri aracılığı ile insanlığın yüz yüze geldiği ‘Küresel Sürdürebilirlik’, ‘Gıda Kaynakları’ ve ‘Sağlıklı Yaşam’ sorunlarının çözülmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 1909'da Japonya’da kurulan ve şu anda 30 ülkede faaliyet gösteren Japonya’nın lider gıda firması Ajinomoto, 2017 yılında yaklaşık 10 milyar ABD doları net satış gerçekleştirmiştir. Ajinomoto, Türkiye’de 2013 yılında Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50 oranındaki hisselerini satın almış, Nisan 2017’de Örgen Gıda’nın hisselerini, Ağustos 2017’de de Kükre Gıda A.Ş’nin tamamını devralmıştır. Bu satınalmalar sonucunda Bizim Mutfak ve Kemal Kükrer markaları altında çorbadan bulyona, harçlardan soslara, sirkeden şalgam suyuna 12 farklı kategoride ürünü tüketiciyle buluşturan Ajinomoto Türkiye, 21 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. 48 bin m2’lik üretim alanında 4 fabrikada toplam 25 üretim hattıyla faaliyet gösteren Ajinomoto Türkiye’nin 463 farklı ürün çeşidi bulunuyor.