Huawei'nin 5G mikro çip setleri üçüncül şirketlere satılmaya başlanacak. Huawei'nin Tüketici İşletme Grubunun (CBG) CEO'su Richard Yu Chengdong Perşembe günü yaptığı açıklamada “”ABD'li telefon üreticisi Apple, Huawei'nin 5G mikro çiplerinden satın almak istiyorsa şirket buna "evet" diyecek” dedi.

Huawei'nin şu anda 3G, 4G ve 5G ağlarını tek bir çip üzerinde destekleyebilen 5G Balong 5000 çip setlerinin satışa açık olduğu bildiriliyor. Çip setleri resmen 24 Ocak'ta ve onlar tarafından desteklenen ilk ticari 5G cihazıyla piyasaya sürülmüştü. Balong 5000 yongalarının desteğiyle Huawei, cihazların canlı şebeke testlerinde 3,2 Gbps'ye kadar yüksek hızlara ulaşabileceğini belirtiyor.

Daha önce, Shenzhen merkezli Huawei şirketi, 5G çiplerinin yalnızca "kendi ürünlerinde" kullanım için olduğunu vurgulamıştı. Ocak ayındaki bir medya röportajında Huawei, şirketin kendi geliştirdiği 5G çip setlerini üçüncü taraf şirketlere satmayacağını söylemişti.

Öte yandan Apple, basında çıkan haberlere göre, 2020 yılında piyasaya sürülmesi planlanan 5G cihaz serisine uygun 5G çip seti tedarikçilerini bulmakta zorlanıyor. Mevcut ortağı Intel’in, ana bir çip seti (XMM 8160 5G modem ) sağlamak konusunda gerekli süre içinde yetersiz kalabileceği konuşuluyor. Bu arada, Samsung da dahil olmak üzere diğer çip seti üreticileri de Apple ile 5G çip seti tedariki konusunda pazarlık yapıyor, ancak bir anlaşmaya varılamadı. ABD'nin mobil teknoloji şirketi olan Qualcomm'un, Apple ile patent konusundaki yasal uyuşmazlıkları nedeniyle ortaklık kurması pek mümkün değildir.

Global Times’a konuşan bir sektör yetkilisi Huawei’nin, olgun bir 5G teknolojisine sahip olduğunu, Kirin 970 mikro çip setini ürünlerini güçlendirmek için kullandığını ve şimdi fikrini değiştirerek başka şirketlere cip satmaya karar verdiğini düşünüyor.

Beijing merkezli CCID Danışmanlık’tan Han Xiaomin, Global Times'a daha önce verdiği bir demeçte, bir anlaşmaya varılması durumunda her iki şirketin de kazançlı çıkabileceğini söylemişti. Han “Apple ihtiyaç duyduğu 5G çipleri alabilecek, Huawei de Qualcomm ve Samsung gibi rakipleri karşısında rekabet üstünlüğü kazanabilecek” demişti.

Böyle bir gelişmenin Çin’in yeni nesil 5G teknolojisinde küresel üstünlüğünü perçinleyeceği açık.