Çinli akıllı telefon imalatçısı Xiaomi'nin kurucusu ve CEO'su, şirketin halka açıldığı ilk yıl için çok yüksek bir prim kazandı ve bu tutarın hepsini hayır işlerine bağışladı.

Xiaomi, mevzuata ilişkin bir dosya çerçevesinde 10 Nisan Çarşamba günü Lei Jun'un, şirkete yaptığı katkılardan ötürü 636,6 milyon dolardan fazla bir pay aldığını söyledi.

Borsanın mevcut değerlemesine göre bu miktar, 754 milyar Hong Kong doları veya 961 milyon ABD doları tutuyor. Xiaomi sunduğu dosyada Lei'nin -vergiler düşüldükten sonra- tüm bu hisseleri hayır amaçlı olarak bağışlayacağını açıkladı.

Açıklama çerçevesinde bu paranın tam olarak nereye gideceği belirtilmedi. Şirket bu konuda yorum yapmadı.

Xiaomi geçen Temmuz'da halka açıldı. O zamandan bu yana değeri, Çin'de akıllı telefonlara talebin azalacağı kaygıları nedeniyle düştü. Xiaomi ayrıca Samsung, Apple (AAPL) ve Çinli rakip Huawei, Oppo ve Vivo'nun da rekabetiyle karşı karşıya.

Yine de Lei muhtemelen kazandığı hisseleri bağışlayacak kadar rahat durumda. Xiaomi'nin hisselerindeki hafif kayma hesaba katılsa bile, Forbes ve Bloomberg'in servet takipçilerine göre, o hala takriben 11 milyar doların sahibi.