BESD-BİR Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen 5. Uluslararası Beyaz Et Kongresi, 24-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya’da Starlight Convention Center & Sunrise Park Resort’da yapılıyor. Sektörde Türkiye’nin uluslararası katılımla gerçekleşen en büyük kongresinin açılışı, Kongre Başkanı Prof.Dr.Necmettin Ceylan, BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan’ın konuşmaları ve 32 ülkeden ziraat ve gıda mühendisleri, veteriner hekim ve tıp doktorlarından oluşan yaklaşık 1.500 bilim insanı ve sektör paydaşının katılımı ile yapıldı.
KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRENLERİ BİLİMSEL ETİĞE VE AHLAKA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUM
5. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nin açılış konuşmasını yapan UBEK Kongre Başkanı Prof.Dr.Necmettin Ceylan,sözlerine sektöre dair hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bilgi kirliliğine dikkat çekerek başladı. Prof.Dr. Ceylan, “Zaman zaman geleneksel üretim modeli ile ilgili bazı olumsuz ifadelere şahit oluyoruz. Tavuğa muhtemelen elini bile dokunmamış, televizyondan görmüş ya da gazetelerden okumuş birileri çıkıp yalan, temelsiz ve gerçeği yansıtmayan söylem ve iddialarda bulunuyorlar. Yaptıklarının aslında halkımızı bilgilendirmekten ziyade, kendilerine çıkar ya da menfaat sağlamak amacıyla olduğunu kestirmek zor değil. Bilimsel hiç bir dayanağı olmadan bu yanlış bilgileri paylaşan ve bu bilgileri vermeye yetisi olmadan kamuoyunu yanlış yönlendiren herkesi bilimsel etiğe ve ahlaka saygılı olmaya davet ediyorum.” dedi.
 1 KG PİLİÇ ETİ ÜRETMEK İÇİN SADECE 1.6 KG YEM VE 3.9 LİTRE SU HARCANIYOR
Tavuk eti üretiminin çevre dostu olduğuna işaret eden Prof.Dr. Necmettin Ceylan, “1 kg sığır eti üretmek için 6.5 kg yem ve 15.5 litre su harcanırken, 1 kg piliç eti üretmek için sadece 1.6 kg yem ve 3.9 litre su harcanmaktadır. Tavukçuluk sektörü dünya su ve yem kaynaklarını en ekonomik ve en verimli kullanan akıllı sistem ve uygulamalarla üretim yapmaktadır. Çevreyi gıda üretimi için en az kirleten, en verimli üretimi yapan tavukçuluk sektörüdür. Aynı şekilde, sektörde CO2, metan, sera gazı salınımı yönünden de riski en az olan üretim yöntemleri kullanılmaktadır.”dedi.
DÜNYA'DA KRONİK GIDA YOKSUNLUĞUNDAN ETKİLENEN KİŞİ SAYISI 815 MİLYON
Dünya Ekonomik Forumu'nun yaptığı "2017 Global Shapers Anketi" ne göre; dünyadaki en kritik 10 sorun arasında iklim değişikliği en başta yer alırken, büyük ölçekli çatışmalar/savaşlar bunu izliyor. Gelir eşitsizliği, yoksulluk ile yiyecek ve su güvenliği konuları da üst sıralarda yer alıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yayımlanan “Dünyadaki Gıda Güvencesizliği Durumu” (SOFI 2017) raporuna göre Dünya'da 2016 yılı itibariyle kronik gıda yoksunluğundan etkilenen kişi sayısı 815 milyon. 2016 yılı için yapılan son tahminlere göre, dünyada beş yaşın altındaki 155 milyon çocuk büyüme geriliğinden muzdarip. Kronik olarak gıda güvenliğinden yoksun insanların çoğunluğunun çatışmalardan etkilenen ülkelerde yaşıyor olması da başka bir Dünya gerçeği.