Export-Import Bank of China ile Standard Chartered Bank, 25 Nisan Perşembe günü, Kuşak ve Yol Girişimi (KYG) yapısı altında bir işbirliği mutabakat anlaşması imzaladılar. 
 
Her iki banka sahip oldukları olanakları bütünüyle kullanma ve enformasyon iletişim ve bilgi alışverişini güçlendirme konusunda anlaşmaya vardılar. Bunu, Kuşak ve Yol projelerine ortak finansal destek vererek, sendikasyon kredisi, finans piyasaları ve ticaretin finansmanını da içeren alanlarda işbirliği aracılığıyla gerçekleştirecekler. 
 
Her iki taraf da, Kuşak ve Yol projelerinin yüksek kaliteli olarak gelişmesi için çeşitli fonlama kaynaklarının ve profesyonel işbirliğinin gerekli olduğunu söylediler.  
 
Kuşak ve Yol inşasını desteklemek Export-Import Bank of China'nın önceliklerinden biridir. Adı geçen banka KYG'ne katılan ülkelerde 1.800'den fazla proje desteklemiş bulunmaktadır. Bankanın Başkanı Zhang Qingsong'a göre, söz konusu kredi miktarı 1 trilyon yuanı (takriben 149,25 milyar ABD doları) aşmaktadır.
 
Standard Chartered Bank, 2018'de, 100 kadar KYG projesiyle ilgi kurmuş olup, 20 milyar ABD doları tutarında karma finansman katılımı yapmıştır.