2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun açılışı başkent Beijing'de gerçekleşti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping açılışa katılarak, bir konuşma yaptı.

Kuşak ve Yol, 2013'te Xi Jinping tarafından ileri sürülen uluslararası bir ekonomik işbirliği inisiyatifidir. Çin ve güzergahtaki ülkeler arasında inisiyatif kapsamında gerçekleştirilen ticaret hacmi 6 trilyon doları aşarken, yatırım hacmi de 80 milyar doların üzerine çıktı. İlgili işbirliği projeleri güzergahtaki ülkelerde yaklaşık 300 bin istihdam imkanı yarattı.

Üç gün sürecek forumun ana teması "Kuşak ve Yol'u Ortalaşa İnşa Etme ve Güzel Bir Gelecek Yaratma" olarak belirlendi. Foruma, 37 ülkeden devlet ve hükümet başkanı ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve IMF Başkanı Christine Lagarde dahil yaklaşık 5 bin yabancı konuk katılıyor.

Katılımcılar forumda, Kuşak ve Yol ile nitelikli kalkınmanın gerçekleştirilmesi, bağlanırlığın ilerletilmesi, yeni itici gücün geliştirilmesi, politik kenetlenmenin güçlendirilmesi ve daha sıkı ortaklık ilişkileri oluşturulması gibi konuları ele alacak.