Rus Donanmasına ait gemiler, Doğu Çin'in Shandong Eyaleti kenti Qingdao'ya 29 Nisan Pazartesi günü Çin-Rusya "2019 Ortak Deniz" eğitimine katılmak üzere geldi.

Rus kruvazörü Varyag'ın gelişi, Çin Halk Kurtuluş Ordusu donanmasının askeri bandosu tarafından çalınan Rus ve Çin ulusal marşlarıyla karşılandı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması Yetkilisi Qiu Yanpeng konuşmasında, Çin ve Rus donanmalarının eğitim içeriği, kumandası ve organizasyonu açısından son derece ileri adımlar oluşturacak başarıları hedeflediklerini ve bunun iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki dostça işbirliğini daha da derinleştireceğini söyledi.

Rus Donanması yetkilisi Alexander Vitko ise, her iki donanmanın subay ve askerlerinin bu manevra sayesinde birbirleriyle koordinasyonu iyileştireceğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan sözcü Ren Guoqiang'ın daha önce yapmış olduğu duyuruya göre, 29 Nisan ila 4 Mayıs tarihleri arasında Qingdao yakınındaki deniz ve hava sahalarında yapılacak olan ortak eğitim ortak deniz savunmasına odaklanacak.

Eğitim esas olarak Çin-Rusya kapsayıcı koordinasyon stratejik ortaklığını geliştirmeyi ve sağlamlaştırmayı amaçlıyor. Öte yandan pragmatik donanma işbirliğinin derinleştirilmesi ve denizde güvenlik tehditlerine ortak yanıt kabiliyetinin artırılması hedefleniyor. Sözcü söz konusu manevranın hiçbir üçüncü ülkeyi hedef almadığını belirtti.

İki denizaltı, 13 gemi ve aynı zamanda sabit kanat uçaklar, helikopterler de askerleri eğitime katılıyor.