Çin'in artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri ve dron devriyeleri gibi son teknolojiye sahip ilk 5G polis karakolu, Güney Çin'in Guangdong Eyaleti, Shenzhen'deki Bao’an bölgesinde açıldı. Bu gelişme 5G'nin ulusal düzeyde yaygınlaşmasının bir başka adımı olarak kabul ediliyor, ancak analistler 5G teknolojisinin tam olarak yaygınlaşmasının zaman alacağını düşünüyorlar.

Sznews.com'a göre, polis karakolu, Shenzhen'in batı Bao'an bölgesindeki Tangtou köyünde. İstasyonun sadece 46 polisi var, ancak yaklaşık 123 bin kişiye hizmet veriyor.5G ile ilgili teknolojiler polis verimliliğini artırmak ve polis üzerindeki baskıyı hafifletmek için kullanılıyor.

5G’nin temel uygulamaları, istasyona gerçek zamanlı ultra yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı, yüz tanıma, dron devriyeleri ve AR akıllı gözlükleri ile sağlanıyor. China Telecom’un Shenzhen şubesi de polis kapsama bölgesinde dört adet 5G baz istasyonu kurdu ve şirketin aktardığına göre gelecek yıl 10 tane daha kurulacak.

Çin bu yıl ulusal çapta 5G teknolojilerinin yaygınlaşması için bir dizi altyapı yatırımı yapmayı planlıyor. Örneğin 2019 yılında, China Mobile'in 10 milyar yuan tutarında yatırımla 30.000 ila 50.000 5G baz istasyonu inşa etmesi planlanıyor. China Telecom da 2019’da 5G baz istasyonunu 9 milyar yuan harcayarak 20.000’e çıkaracak. China Unicom ise 5G ağ geliştirmesine yaklaşık 6 milyar yuan ila 8 milyar yuan yatırım yapacak.