Chang'e-4'ün aya inen uzay aracı ve ay yüzeyinde gezen araç, çok soğuk geçen gece boyunca "uyuduktan" sonra beşinci ay gününde çalışmaya devam etti.

Uzay aracı 29 Nisan Pazartesi sabah 7.40'da uyandı ve gezici Yutu-2 Pazar öğleden sonra 1.45'te uykudan kalktı. Çin Ulusal Uzay Dairesi'nin Ayın Keşfi ve Uzay Program Merkezi'nin bildirdiğine göre ikisi de normal çalışır durumda.

Gezici araç ay yüzeyinde toplam 178,9 metre dolaştı ve kendisi için tasarlanan ömürden bir ay fazla yaşadı.

Çin'in 8 Aralık 2018 tarihinde atılan Chang2e-4 uzay aracı ayın karanlık yüzünde bulunan Güney Kutup Aitken çukurunun Von Karman Krater'ine 3 Ocak'ta ilk kez yumuşak iniş yapmıştı.

Bir ay günü 14 yeryüzü gününe eşit. Ay gecesi de aynı uzunlukta. Chang'e-4 aracı güneş enerjisinden yoksun kaldığı ay gecelerinde uyku moduna geçiyor.

Gelgit olayının kilitleme etkisi sonucunda ayın dairesel dönüş devri kendi çevresindeki dönüş hızı ile aynı olduğundan yeryüzünden ayın daima aynı tarafı görülüyor.

Ayın uzak yüzü kendine özgü özelliklere sahip; dolayısıyla bilimciler Chang'e-4'ün çığır açıcı bulgular getirmesini bekliyorlar.

Chang'e-4 misyonunun görevleri arasında düşük frekanslı radyo astronomik gözlemler, ay yüzeyinin yapısı ve biçiminin tanımlanması, ay yüzünün madensel ve yapısal bileşiminin belirlenmesi ve nötron radyasyonunun ve nötral atomların ölçülmesi var.

Öte yandan Chang'e-4 misyonu, Çin'in insan bilgeliğini, Hollanda, Almanya, İsveç ve Suudi Arabistan'dan yararlı yük alınarak uzayın keşfi ile buluşturma umudunun cisimleşmiş halini temsil ediyor.