Vestel, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılının kutlanacağı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için bir reklam filmi hazırladı. Etkileyici sahnelerin yer aldığı film, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Ülkenin işgalden kurtulması için 16 Mayıs 1919’da Bandırma vapuruyla İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basar. Milli mücadeleyi başlatan bu yolculukta, gerekli teftiş ve incelemeler için Havza’ya gidilmesi gerekir. Bu yolculuk, ülkenin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle hiç de kolay olmasa da hiçbir şey Atatürk ve kurmaylarını Havza yolundan geri döndüremez. Gençlik Marşı da ilk kez o gün Atatürk’ün ağzından duyulur.

2 farklı set, 20 günlük hazırlık ve 100 kişilik ekip
Milli mücadelenin fitilini ateşleyen bu gerçek hikayenin işlendiği film, Concept reklam ajansı imzası taşıyor. Yönetmen koltuğunda Sundance Film Festivali'nden 'Büyük Jüri Ödülü' ile dönen Tolga Karaçelik’in oturduğu film için 20 günlük hazırlık sürecinin ardından 2 farklı set kurulurken, 100 kişilik bir ekip emek harcadı.

Reklam filmini izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=X0VXseYFWrM

Editöre not: 3 yıl süren savaşlar sonunda ülkenin yabancı güçlerden arındırılmasının ardından Atatürk’ün Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü, Ata’nın isteği üzerine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlandı. 20 Haziran 1938’de ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ adı ile milli bayramlarımız arasına katılan 19 Mayıs, 7 Mart 1981’de de ‘Atatürk’ü anma’ eklenerek ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ oldu.

REKLAMIN KÜNYESİ
Reklamveren: Vestel
Reklamveren Yetkilileri: Tunç Berkman, Feza Turunçoğlu, Cemre Aytunç Dinler, Esra Nadar, Mert Altuntaş, Özgecan Akbulut
Reklam Ajansı: Concept
Yönetici Kreatif Direktör: Kerem Özkut
Kreatif Direktör: Deniz Ergin
Yaratıcı Grup Başkanı: Kerem Şeşen
Yaratıcı Ekip: Fırat Palaz, Emre Günaydın, Bülent Ekel, Berke Gülçiçek, Kübra Çakır
Dijital İletişim Direktörü: Emrah Dalgıç
Müşteri İlişkileri Direktörü: Barış Alemdar
Müşteri Direktörü: Berna Aşkın
Müşteri İlişkileri: Serap Balaban, Beril Gırbalar
Stratejik Planlama: Tuğay Güven, İpek Kardeşler
Ajans Prodüktörü: Mert Turan, Hilal Kınalıada
Medya Ajansı: SEM, MediaCom
Yönetmen: Tolga Karaçelik
Prodüksiyon: Anima İstanbul
Müzik Eseri: Dağ Başını Duman Almış (Gençlik Marşı) (Ali Ulvi Elöve) Müzikotek
Mecra: TV, Dijital