YUSUF ZENGİN

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki kapasitenin artırılması amacıyla yürütülen 2. Pist'in yapım çalışmalarında ciddi aşama kaydedildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pist inşaatında incelemelerde bulundu. Keskin, çalışmalarla ilgili son gelişmeleri ise sosyal medya hesabından paylaştı.

Hüseyin Keskin, Twitter'dan şu paylaşımı yaptı:

Savunma Sanayii Başkanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi arasında imzalanan protokol gereği ihale çalışmaları ve kontrollük hizmetleri kuruluşumuzca yürütülen "Sabiha Gökçen Havalimanı 2’nci Pist ve Mütemmimleri Yapımı” işinin inşaatında incelemelerde bulundum.

İki etap halinde yürütülen projenin son durumu hakkında aldığım bilgiye göre; iş kapsamında imalatı devam eden üstyapı hizmet binalarının %95’i, ATC kule inşaatının %50’si, saha düzenleme işlerinin %70’i tamamlanmış durumda.
Mevcut piste paralel inşa edilen 3 bin 520 metre uzunluğundaki 2’nci pist ve tamamlandığında 104 adet C kategori uçağa daha aynı anda hizmet verebilecek 1 milyon m2’den fazla kaplamalı alana sahip 3 adet apron işinin bulunduğu “2’nci Etap İşleri” %70 seviyesine ulaşmış durumda.

Türkiye’nin en yüksek tüneli olma özelliğine sahip “Tem Bağlantı Yolu Tüneli”nin de içinde olduğu “1’inci Etap İşleri” ise %98 seviyesine ulaşmış durumda.

Bu ve bunun gibi daha nice gurur verici projelerimizin bu seviyeye gelmesinde katkısı bulunan herkese teşekkürler...