Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, İstanbullu şirketler yılın 3 çeyreğinde hazır giyimden kimyevi maddelere, otomotiv endüstrisinden süs bitkilerine, mobilyadan mücevhere 27 ayrı sektörde 52 milyar 236 milyon 909 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İstanbul, geçen yılın ocak-eylül döneminde 50 milyar 986 milyon 260 bin dolar düzeyinde bulunan ihracatını, bu yıl yaklaşık yüzde 2,5 artırdı. Bu dönemde Türkiye’nin gerçekleştirdiği yaklaşık 121,9 milyar dolarlık ihracatta İstanbul’un payı ise geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan azalarak yüzde 44,1’den yüzde 42,9’a geriledi.

LİDERLİK HAZIR GİYİMDE

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda olan şehrin ihracatında aslan payını hazır giyim ve konfeksiyon sektörü aldı. Sektördeki İstanbullu şirketlerin ihracatı yılın ilk üç çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık % 1,4 artarak 9 milyar 195 milyon dolara ulaştı. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü 7 milyar 63 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 5 milyar 569 milyon dolarla çelik, 4 milyar 915 milyon dolarla otomotiv endüstrisi ve 4 milyar 317 milyon dolarla elektrik ve elektronik sektörleri takip etti. Yılın 9 ayında İstanbul’dan 3 milyar dolarlık mücevher ihraç edildi.

EN FAZLA YÜKSELİŞ SAVUNMA SEKTÖRÜNDE

İstanbul’da bu dönemde yıllık bazda dış satışı en fazla artıran sektör savunma ve havacılık sanayi sektörü oldu. Şehirden gerçekleştirilen savunma ve havacılık sanayi ihracatı, yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74,1 artarak 490,4 milyon dolara yükseldi. Bu dönemde yıllık bazda artışta öne çıkan diğer sektörler ise yüzde 44,7 ile süs bitkileri ve mamulleri ve yüzde 25,2 ile kimyevi maddeler oldu.

HEDEF VİRJİN ADALARI

Ocak-eylül döneminde İstanbullu şirketler en fazla Almanya’ya dış satım gerçekleştirdi. İstanbul’dan Almanya’ya 4 milyar 925 milyon dolarlık ihracat yapıldı.Almanya’yı 3 milyar 947 milyon dolarla Birleşik Krallık, 2 milyar 503 milyon dolarla İtalya, takip etti. Şehrin bu yılın ilk 3 çeyreğindeki yeni ihracat rotaları arasında ABD Virjin Adaları, Amerikan Samoası, Butan ve St. Helena gibi ülkeler bulunuyor.