Araştırma şirketi Hurun Report’a göre, 2019’da, ‘unicorn’ (tek boynuzlu atlar) olarak bilinen şirket sayısında Çin, ABD’yi geçerek 206 şirketle dünya birinciliği unvanına sahip oldu. ABD ise 203 şirketle ikinci sırada yer aldı.

“Hurun Global Unicorn List 2019”a göre, Çin dünyanın en değerli üç unicorn’una da ev sahipliği yapıyor. Bu şirketler Alibaba ortağı Ant Financial, uygulama üreticisi ByteDance ve toplamda 280 milyar dolar değerindeki Didi Chuxing.

Hurun Rapor Başkanı Rupert Hoogewerf, “Çin ve ABD, dünya GSYİH’sının sadece yarısını ve dünya nüfusunun dörtte birini temsil etmesine karşın dünyadaki unicornların yüzde 80’inden fazlasına hakim durumdalar” yorumunu yaparak “Dünyanın geri kalanının, unicornların gelişmesine izin veren bir ortam yaratmak için harekete geçmesi gerekiyor” uyarısında bulundu.

ABD’li unicornlar listesinde ise Airbnb ve ortak çalışma alanı operatörü WeWork gibi tanınmış şirketlerin yanı sıra Kaliforniya merkezli otomatik pizza dağıtım şirketi Zume ve Hint fantezi spor platformu Dream11 gibi daha az bilinen girişimler de listede yer aldı.

Unicorn’lar 5 sektöre odaklanmış

Dünyanın en büyük unicornları 25 ayrı endüstriden oluşuyor ama 5 ana sektöre odaklanıldığı dikkat çekiyor. Hoogewerf, “Bunlar, dünya ekonomisini bozan, Dördüncü Sanayi Devrimi’ni başlatan ve geleceğin anahtarını elinde tuttuğu düşünülen sektörlerdir. Dünyanın en iyi genç yeteneklerinin çoğunun bu sektörlerde çalışmak istemesi şaşırtıcı değil” yorumunu yapıyor. Bu 5 sektör ise e-ticaret, fintech, bulut bilişim, yapay zeka ve lojistik...