Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, T-129 ATAK helikopteri ile 10 ton sınıfı Ağır Saldırı Helikopteri ATAK 2'nin arasında olması beklenen yeni bir saldırı helikopteri projesini resmen duyurdu.

TUSAŞ tarafından tasarım işleri devam eden helikopterin 6 ton sınıfında olması bekleniyor. T-129 ATAK helikopteri 5 ton sınıfı olduğu düşünüldüğünde T-629'un 6 ton sınıfınfa olması ve ATAK helikopterinin ağabeyi, ATAK 2'nin ise küçük kardeşi olması bekleniyor.

T-629 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Temel Kotil tarafından duyurulan proje ile ilgili henüz net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak T129 ATAK ile Ağır Taaruz Helikopteri'nin arasındaki boşluğu doldurması beklenen helikopterin 6 ton ağırlığında olması bekleniyor.

Öte yandan mevcut geliştirme ve test aşaması devam eden T-625 helikopteri platformu üzerine mi inşa edileceği yoksa sadece alt sistemlerde mi T-625 helikopterinden yararlanılacağı bilinmiyor.

YERLİ MOTOR KULLANILACAK
T-625 diğer helikopterlerde olacağı gibi çift motorlu olması bekleniyor. Öte yandan TUSAŞ Motor A.Ş. (TEİ) tarafından geliştirmesi devam eden TS-1400 motorunun kullanılması bekleniyor.

YERLİ FÜZELER
Mevcut taaruz helikopteri T-129 helikopterinde kullanılan UMTAS, L-UMTAS, OMTAS, Cirit gibi füzelerinde kullanılması bekleniyor. Öte yandan helikopter için yeni füzelerde üretilebilir. Helikopterde Türk savunma sanayi tarafından geliştirilecek 20 mm baş topunun kullanılması bekleniyor.

MİLDAR
Meteksan tarafından geliştirilen ve benzerlerinden üstün özelliklere sahip olan MİLDAR'ın T-625 ve ATAK 2 helikopterlerinde üretilmesi bekleniyor.