Türk Hava Yolları kaptan pilotlarından Menderes Çakıcı'nın üçüncü kitabı May day May Day May Day piyasaya çıktı.;

Tüyap'taki kitap fuarında imza gününde okuyucularıyla buluşan Çakıcı, yeni kitabında uçaklarındaki emniyet ve kazaların önüne geçen uyarı sistemlerini kaleme aldı.

Kitabın önsözü ise şöyle:

Günümüzde çok modern ve bir o kadar da güvenli uçaklarda uçuyoruz. Ticari yolcu taşıyan uçaklar, geçmişte yaşanan uçak kazalarından çıkarılan derslerle, zamanla evrim geçirerek kaza yapmayacak şekilde sürekli iyileştirildi.

Dünya havacılık tarihine yön veren birçok uçak kazası var. İşte, bu kitapta yolcu uçaklarının emniyetini artıran ve teknolojik olarak kazaları engelleyen önemli sistemlerin hikayesini okuyacaksınız.

Kitapta uçak kazalarının oluş anına kadar kokpitteki havayı soluyacak; kokpitteki konuşmalara son salisesine kadar birebir şahit olacaksınız. Bu bilgiler resmi rapor ve ses kayıtlarından alındı. Kaza raporları ve kaza ile ilgili tüm dokümanlar sizin için araştırıldı ve incelendi.

Benzer kazaların engellenmesini sağlayacak yeni sistemlerin ne olduğunu ve nasıl uyarı verdiğine kadar tüm detayları okuyacaksınız. Kitapta yer alan altı kazadan biri de Ekip Kaynak Yönetimi (CRM) ile ilgili. Ders çıkarılan uçak kazaları seri olarak devam edecek.

Şimdi yolcu koltuğunuza huzur ve güven içinde oturabilirsiniz. Sıcak çayınızı veya kahvenizi yudumlarken gökyüzündeki güzelliklerin tadını çıkarabilir, önünüzdeki ekrandan film izleyebilirsiniz.

Maviliklerde hepimize emniyetli ve güzel uçuşlar dilerim.