Tüm dünya Boeing 737 MAX’larda yaşanan soruna odaklanmış olsa da Airbus A320neo’lardaki motor problemi de tüm hızıyla devam ediyor. İlk olarak 2016 yılının başında Lufthansa filosunda hizmete giren A320neo’lardaki en temel problem, Pratt & Whitney PW1000G tipi motorlarda yaşanmakta. Bir ara A320neo’ların nispeten alçak bir irtifadan uçması bile söz konusu olmuştu.

İş bununla da kalmamış, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), yayımladığı bir uçuşa elverişlilik yönergesi (Airworthiness Directive) ile A320neo tipi uçakların ağırlık merkezinde değişiklik yapmıştı.

Uçağın denge merkezindeki değişiklik sebebiyle Lufthansa ve British Airways, bu tipteki uçaklarının en son sırasındaki koltuklara yolcu oturtmuyor.

Hatta, British Airways’te iptal edilen koltuk sırası sayısı, uçağın o anki ağırlık durumuna göre zaman zaman ikiye çıkıyor.

HİNDİSTAN A320NEO’LARI YERE İNDİREBİLİR

A320neo ailesinin en büyük müşterisi konumundaki Hindistanlı taşıyıcı IndiGo’nun başı bu uçaklarla dertte. Hindistan Sivil Havacılık Kurumu geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile IndiGo filosunda bulunan tüm A320neo ailesinden olan uçakların motorlarının tamir edilmesi için 31 Ocak 2020 tarihine kadar süre verdi.

Bu süreye kadar söz konusu motorlarda gerekli düzeltmeler yapılmazsa, uçaklar yere çekilecek. Hindistan Sivil Havacılık Kurumu’nu böylesine sert bir karar almaya sevk eden şey ise sadece bir hafta içinde bu uçakların motorlarında yaşanan tam dört ayrı arıza.

Son üç yıl içerisinde Hindistanlı taşıyıcıların yaşadığı motor arızası sayısı ise toplam 15 adetti.

Kolayca tahmin edileceği gibi yaşanan bu ciddi sorunun kaynağı, IndiGo uçaklarındaki Pratt & Whitney PW1000G tipi motorlar.
Abdullah NERGİZ/Havayolu 101