Son bir kaç yıldır Türkiye’ye karşı savunma, havacılık ve uzay alanında uygulanan ambargo iyice su üzerine çıktı. Son örnek ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği bölümünde öğrenim gören bir öğrencinin başına geldi.

Tunahan Tarhan, uyduların yörüngede ne tür termal yüklere maruz kaldıklarını araştırırken bu konuda yazılımlar olduğunu öğrendi. İki yazılımı tespit eden Tarhan, bunları hazırlayan "Thermal Desktop (CrTech) ve ESATAN TMS (ITP Engines UK firmasının) elektronik posta yolladı.

DENEME LİSANSI İSTEDİ

Tarhan, yazdıklarını Twitter’da da paylaşarak, “Kendilerine uygun bir dille öğrenci olduğumu ve yazılımlarını çalışmalarım adına çok faydalı bulduğumu söyledim ve tecrübe kazanmak için birer deneme lisansı rica ettim. Fakat aldığım cevaplar çok ilginç. Olumsuz yanıtların sebebi belli fakat benden bile çekinmeleri çok ilginç” yazdı.

Şirketlerden Therman Desktop, “Türkiye’ye karşı ihracat politikalarımızda değişiklik oldu”, ITP Engines ise “Türkiye ve İngiltere arasında yaşanan sorunlara” dikkat çekerek deneme sürüm paylaşım istediği reddetti.

Özellikle mühendislik öğrencilerine bu konuda yazılım şirketleri koşulsuz olarak deneme sürüm kullanım izni veriyor.