Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Bakırköy Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi Opr. Dr. Yasir Gözü,Yaşam kaynaklarımızdan biri olan oksijene sahip olmamıza olanak sağlayan ağaçlar yaşam alanlarımızı oluşturuyor. Peki, onlara su vermezsek ne olur? Cevabı hepimizin bildiği üzere kuruyup solacakları sonucu olacaktır. Bu doğrultuda insan bedenini de bir bitki gibi ele almak yanlış olmayacaktır. Vücudunuz için günde almanız gerekenin altında bir su tüketimi gerçekleştiriyorsanız sağlığınız için bazı alarm zilleri çalmaya başlamış olabilir.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA
Opr. Dr. Yasir Gözü,Her sabah güne akıllarda bir sürü iş ve sorumlulukla başlamak çağımızın getirdiği bir alışkanlık. Ne yazık ki gün içerisinde de devam eden bu yoğun düşünme hali kendimiz için yapmamız gereken en basit eylemleri bile unutmamıza veya ertelememize neden olabiliyor. Bunlardan biri: Su içmek!

Aslında ne kadar da kolay bir eylem öyle değil mi? Lakin gündelik yaşantımızda çoğumuz su içmek yerine gün içersinde çay, kahve gibi diğer sıvı alımlarına ağırlık veriyor. Günde 8-9 bardak, yani 2- 2,5 litre içilen su, sağlığınızı güvence altına almanın ilk adımını atmanıza yardım ediyor. Fakat ne yazık ki uzmanlar tarafından belirlenen bu günlük su içme miktarının altına çok sık düşülebiliyor. Çay, kahve ile alınmaya çalışılan sıvı desteği bu noktada oldukça yetersiz kalıyor. Çünkü bu tarz içecekler aslında vücuttan su atımını arttırdığı için vücudun suya duyduğu ihtiyacı daha da çoğaltmış oluyor.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Su Tüketimini Azaltmak Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor!

Bakırköy Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi Opr. Dr. Yasir Gözü,Günlük su ihtiyacını karşılayamadığınızda ilk etapta basit gibi gözüken bazı sağlık problemleri, yeterli su içmemeyi alışkanlık haline getirdiğiniz takdirde vücudunuzu oldukça zorlu süreçlerin beklediği bir yolculuğa çıkarmış oluyor. Ayrıca yetersiz miktarda su alımı en başta; böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, idrar yolları enfeksiyonuna, kas krampları ve kabızlığa yol açıyor.

 

Opr. Dr. Yasir Gözü,Özellikle kabızlığın vücutta bazı hastalıklara neden olduğu biliniyor. Makat hastalıklarının oluşumunda büyük rol oynayan kabızlık, oluşumuna sebep olduğu hastalıklarla kişinin bir zaman sonra günlük, sıradan işlerini yapmasına bile engel olabiliyor. Bu hastalıkların başında toplumda en sık anal bölgede görülen hemoroid rahatsızlığına yani halk dilindeki adıyla “basur” oluşumuna sebebiyet veriyor. Ayrıca az su tüketimi sebebiyle karşımıza çıkan kabızlık, anal fissür (makat çatlağı) ve anal fistül (makat apsesi) gibi ciddi rahatsızlıkların da kişide ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bu hastalıkların tedavi edilmemesi halinde kişi gün içerisinde oldukça zor ve rahatsız edici durumlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Yeterli Su Tüketimi İle Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Yeterli su tüketilmemesi sağlığı olumsuz yönde etkilediği kadar, yeterli su tüketiminde ise sağlığınız olumlu yönde seyredecektir. Vücudunuza gereken suyu verdiğinizde onun da gülümsediğini hissedebiliyor musunuz? Bu sorunun cevabı evet olacak çünkü yeterli miktarda tüketilen su sizi daha zinde tutarak stresin büyük bir ölçüde önüne geçiyor olacak. Ayrıca cildi yenileyerek ayna karşısında sizin de kendinize gülümsemenize olanak sağlayacak. Tüm bunlarla birlikte yeterli miktarda su içmek; eklemde oluşan ağrıların, kas kramplarının, kabızlığın önüne büyük ölçüde geçecektir.
Ayrıca kilo vermeye de yardımcı olarak daha sağlıklı bir hayatın kapılarını sizin için açıyor olacaktır.