Alibaba’nın mobil ödeme şirketi Alipay, 5 Kasım Salı günü, Çin’in kısa süreli yabancı ziyaretçilerinin de Alipay ile mobil ödeme olanağı bulacağını açıkladı. Daha önce bir banka hesabı ya da yerel bir telefon hattına sahip olunması zorunluluğu varken yeni uygulama ile Bank of Shanghai tarafından sağlanan bir ön ödemeli kart almak yeterli…

Dijital ödemenin dev şirketi, şimdi popüler uygulamasının uluslararası bir versiyonunu kullanıma sokarak, yurt dışından gelen yolculara alışveriş, yeme-içme ve Çin topraklarında seyahat için kendi akıllı telefonlarıyla Alipay aracılığıyla ödeme yapma olanağı sağlıyor.

Kullanıcılar, Çin’de taksi parası ödemek, otel odasında rezervasyon yapmak ve sinema bileti almak gibi hizmetlere bu uygulama sayesinde doğrudan dolayı erişim sağlıyorlar. Ancak kullanıcı, bu uygulamanın ödeme işlevini kullanmak için yerel bir telefon numarası ve bir Çin bankasında hesap sahibi olmak zorundaydı.

Alipay’ın yeni versiyonu ile şimdi bir Çin bankasında hesap açma zorunluluğu ortadan kalkmış bulunuyor. Turistler, Bank of Shanghai tarafından sağlanan ön ödemeli kartları edinip buna yuan kontörü yükleyecek ve restoranlarda, mağazalarda hatta internet yoluyla alışverişlerde bir kare kodu taratarak ödeme hizmetinden yararlanabilecekler.

Ülke, vize koşullarını da turizmi teşvik amacıyla kolaylaştırdığından, seyahat için Çin’i seçen turist sayısı gün geçtikçe artıyor. Çin anakarası, 2018 yılında takriben 30,54 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırladı. Bu sayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamasına göre, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 4,7 oranında bir artışa denk düşüyor.