Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Kabızlık, haftada 3 defadan az tuvalete çıkılması ile kişide kendini belli eden bir problemdir. Çoğunlukla yanlış beslenmenin neden olabildiği kabızlık problemiyle insanların yaklaşık %80’i hayatlarının belli bir döneminde karşılaşırlar. Özellikle vücut yeterli miktarda su alamadığında ve lifli ya da posalı gıdalar kişi tarafından tercih edilmediğinde kabızlığın oluşumu gerçekleşebilmektedir.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA
Vücuttaki zararlı toksinlerin atılması ile bedenin sindirim sisteminin bozulmasını önleyen dışkılama işlemi, vücutta sekteye uğradığı zaman ne yazık ki birçok problemi de beraberinde getirebiliyor. Beslenme alışkanlıklarının dışında, bağırsak faaliyetlerinin değişkenlik göstermesi bazen de kişinin fizyolojik değil, psikolojik etkenleri ile bağlantılı olabiliyor. Kişinin seyahat etmesi, yaşadığı konumu değiştirmesi ya da tuvalete çıkmayı ertelemesiyle alakalı kabızlık gelişebiliyor. Ayrıca hareketsiz bir yaşam sürüyor olmak da kabızlığa yol açabiliyor.
KABIZLIK BAŞKA HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR
Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi Proktoloji Uzmanı Opr. Dr. Yasir Gözü, uzun süreli devamlılık gösteren kabızlığın makatta bir takım hastalıklara sebebiyet verebileceğinden bahsetti. Çoğunlukla kronik kabızlık yaşamaları sebebiyle hastaların hemoroid, anal fissür ve anal fistül gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabildiklerini söyledi.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Özellikle hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı) ya da anal fistül (makat apsesi) rahatsızlıkları ile tedaviye başvuran hastaların büyük çoğunluğunda kronik kabızlığın mevcudiyetinin bu hastalıkların görülmesinde büyük bir payı bulunuyor. Bu konuyla ilgili Opr. Dr. Yasir Gözü, hastaların kabızlık sorununu çözmemesi nedeniyle kendilerinde gelişme ihtimali bulunan makat hastalıkları ile daha büyük sıkıntılar çekebileceğini belirtti.
Kabızlık sebebiyle kişide gelişebilme riskinin olduğu bu makat hastalıkları, anüs bölgesinin dışkılama işlemi sırasında ıkınma eylemi ile zorlanmasından ve kimi zamanda tahriş olmasından kaynaklanarak kişilerde özellikle hemoroid (basur) ve anal fissürün (makat çatlağı) oluşmasına neden olabildiği gibi, kabızlığın düzelmemesi ile kişide meydana gelen hastalığın da iyileşme süresini uzatabilmektedir. Öyle ki kişide gelişme ihtimali bulunan bu hastalıkların, tuvalette hastaya ağrı ve acı verebilmesinden kaynaklı olarak kişinin tuvalet yapma alışkanlığını da etkileyerek kabızlığın devam etmesine sebebiyet verdiği gözlemlenmektedir. Bu şekilde hasta, oldukça olumsuz etkilenebileceği bir kısır döngünün içerisine hiç farkında olmadan çekilmiş olacaktır.
BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!
Kabızlık sebebiyle oluşabilme ihtimali olan makat hastalıkların çoğu, vücutta anüs bölgesinin zorlanmasından kaynaklı meydana gelebilmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, küçük bir su borusunun içinden büyükçe atık katı maddelerin zorla geçirilmeye, dışarı çıkarılmaya çalışıldığını düşünelim. Sonucunda küçük su borusu haliyle zarar görecektir.
Kabızlığın oluşum göstermesi ile de az önce bahsi geçen örnekte olduğu gibi makat bölgesi de oldukça zorlanacak ve bölgede bir takım tahribatlar oluşabilecektir.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA
Eğer, dışkılama sırasında kişide cam parçacıklarının batması gibi bir his yaşanıyorsa bu da anal fissürün habercisi olabilir. Makat bölgesinde oluşan çatlak sebebiyle tuvalet sırasında kişide ağrı ve acı oluşabilmekte ve tuvalet kağıdında minik kan lekelerinin görülmesine sebep olabilir. Özelikle anal fissür rahatsızlığına sahip hastaların yaşadıkları ağrı ve acı sebebiyle tuvalete çıkmaktan daha çok kaçındıkları görülmüştür.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA
Makat bölgesinde hastaların en sık yaşadığı rahatsızlıklardan bir diğeri olan hemoroid ya da halk dilindeki adı ile basur; makat bölgesinde kanama, kaşıntı, ağrı, dolgunluk ve ıslaklık hissi ile kendini belli eder. Bazen de makat bölgesinde küçük kanamaların oluşmasına sebep olabilen bir hastalıktır.
Kabızlığın neden olabildiği benzer belirtilere sahip bir diğer hastalık ise anal fistül, hemoroid de olduğu gibi kişiye dolgunluk hissi, şişlik, ağrı verirken hemoroid hastalığından farklı olarak makatta oluşum gösteren apse sebebiyle kötü kokulu sarı iltihaplı lekelenmeler de meydana getirebilmektedir.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA