Merka Anadolu Sigorta Yeni evlenen çiftler , hamile kalmadan önce özel tüp bebek sağlık sigortası yaptırararak hamilelik dönemindeki doktor masraflarını hemde doğum ve sonrası tedavilerini karşılıyorlar.
7/24 Bilgi:0533 815 20 13-MERİH ZENGİN

TAMAMLAYICI HEKİM SORUMLULUK SİGORTASI BİLGİ:7/24 TIKLA

Dr. Yasir Gözü, zaman zaman bağışıklık sistemi güçlü olan bazı hastaların virüs bulaştığında virüsü baskılayarak rahatsızlığın genital bölgede lezyon oluşturmasını engelleyebildiğini söyledi.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen HPV yani genital siğil virüsü, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Genel olarak genital bölgede et beni şekline çokça benzer bir biçimde oluşum gösterdiği için yanlış anlamaya ve önemsenmemeye oldukça müsait bir rahatsızlıktır. Et benine olan benzerliğinden kaynaklı çok üstünde durulmayan HPV virüsü tedavi edilmezse kişide kanser riskini tetikleyebilir. Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bu virüs, kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilirken, erkeklerde de bazı kanser oluşumlarına yol açabildiği gözlemlenmiştir.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

Sinsi bir şekilde kişide oluşum gösteren bu virüs, genital bölgede siğil, sivilce ya da en çok benzetilen örneği ile et beni şekline bürünebilir. Konuyla ilgili Avrupa Cerrahi Merkezi’den Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasir Gözü önemli açıklamalarda bulundu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN

HPV virüsü çoğunlukla cinsel yolla bulaşmakla birlikte nadiren de olsa ortak kullanım alanlarından bulaş gösterebiliyor. Dr. Yasir Gözü, zaman zaman bağışıklık sistemi güçlü olan bazı hastaların virüs bulaştığında virüsü baskılayarak rahatsızlığın genital bölgede lezyon oluşturmasını engelleyebildiğini söyledi.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA

“Düzenli beslenen ve özellikle sebze, meyve tüketimine özen gösteren bireylerin bağışıklık sistemi daha güçlü olabilmektedir. Bu sebeple, her hastalıkta olduğu gibi Genital Siğil (HPV) rahatsızlığında da bağışıklık sisteminin güçlü olması, hastalığın önlenilebilmesi ve daha çabuk tedaviye cevap vermesi açısından oldukça önem arz etmektedir.”
Human Papilloma Vırus bulaş gösterdiği kişilerde, çoğunlukla genital bölgede et beni ya da siğil görünümlü, karnabahar çiçeğini andıran bir şekilde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu oluşumların bir de ne yazık ki oldukça kötü bir huyu vardır. O da virüsün vücuda bulaşır bulaşmaz bazı durumlarda ya da kimi kişilerde hemen ortaya çıkmıyor oluşudur. HPV, kişiye bulaştığında, bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak 3 hafta ile 1 yıl aralığındaki süre içerisinde kişide varlığını hissettirmeye başlar.

KENDİLİĞİNDEN GEÇMESİNİ BEKLEMEYİN

Genellikle hastaların çoğu, oluşan lezyonların genital bölgelerinde yer almasından kaynaklı olarak tedavi sürecine başlamak konusunda oldukça çekingen ve utangaç tavırlarla hareket ettiğini vurgulayan Dr.Yasir Gözü, evde denenen bitkisel yolların tedavi için kesin bir çözüm yolu olmadığını da söyledi. Ayrıca Dr. Yasir Gözü, HPV’nin kendi kendine geçmesini beklemenin, bu virüsün genital bölgede farklı noktalara yayılmasına ya da büyümesine en kötüsü de kişinin kanser olmasına yol açabileceğini belirtti.

KANSERE YOL AÇABİLİYOR

Genital siğillerin yaklaşık 200 kadar tipi bulunmaktadır. Özellikle yüksek risk grubunda yer alan HPV tiplerinden 16 ve 18 kanser riski oluşturabilmesi açısından gerekli müdahalelerin yapılmasını acil kılıyor. Türk Jinekoloji Derneği ve Obstetrik Derneği verilerine göre; rahim ağzı kanseri görülen kadınlarda %96’sının HPV virüsüne sahip olduğu gözlemlenmiştir. Genital bölgede oluşan lezyonların tip değerlendirmesi ancak bir hekim tarafından bazı testler ile ortaya çıkarılabiliyor. Genital bölgede kaşıntıya ve cinsel birliktelik sırasında kanama yaşanmasına neden olan HPV virüsü, tedavi edilmezse kişilerde 5 ile 10 yıl arasında kansere sebebiyet verebiliyor.

Sağlık Sigortası 7/24 Bigi:TIKLA