CNN TÜRK’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu Programına’na katılan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi hakkındaki son gelişmeleri anlattı.

Demir, rüzgar tüneli testlerinin yapıldığını belirterek “Alt sistemlerle ilgili ASELSAN ve TUSAŞ arasında sözleşme imzalandı. Uçakta hemen hemen hatrı sayılır bütün şirketlerimiz yer alıyorlar. TÜBİTAK net şekilde işin içinde. HAVELSAN işin içinde, bütün savunma şirketlerimizi burada alt sistem yüklenicisi olarak hepsinin rol dağılımını yaptık” dedi.

MOTOR İÇİN FARKLI ÇALIŞMA

“Motor meselesi var, motorun hazır ürün olarak protatip olarak kullanmayı düşünüyoruz ama bir taraftan tasarım çalışmamız devam ediyor. Rolls-Royce ile görüşmelerimiz devam ediyor. Belirli unsurlarda anlaşamamıştık.

Bizim şirketimizde milli motor geliştirme çabalarımız devam ediyor. 2023'te hazır hale getireceğiz. Uçuş tarihimizi ötelemek durumundayız, 2025 - 2026'yı hedefliyoruz. Çünkü çok kritik testler var” dedi.

Milli Muharip Uçak için farklı devletlerden sıcak yaklaşımlar olduğunu belirten Demir, bu konuda ortaklık için de açık olduklarına dikkat çekti. Demir, “Milli Muharip Uçağı'n da F-35'e benzer şekilde çok uluslu olmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Dost ve müttefiklere bu projeye ortak olmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: CNN Türk