Türk Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllar F-16’da öğretmen pilot olarak uçan, SoloTürk’ün kurucusu Murat Keleş, yeniden mavi üniformasını giriyor. Albay rütbesi ile Türk Hava Kuvvetleri’nde göreve başlayacak Murat Keleş, F-16 eğitmeni olarak görev alacak.

3 BİN SAAT F-16

45 yaşındaki Murat Keleş, Türk Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllar F-16’da kol uçucusu ve sonrasında öğretmen pilot olarak görev yaptı. Binbaşı rütbesinde SoloTürk’ün kurucusu oldu. 2011’de Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü yıl gösterilerini gerçekleştirdi. Ocak 2012’de mecburi hizmet sürecini tamamlayarak ayrıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne (TUSAŞ) geçen Keleş, test pilotu olarak uçtu. Hem Türk hem de Pakistan Hava Kuvvetleri’nin F-16 modernizasyon projesinde hem de Hürkuş Projesi’nde görev aldı.

AYJET'TE ÖĞRETMEN PİLOT OLARAK UÇUYORDU

Geçen yıl TUSAŞ ile el sıkışan ve buradaki görevini tamamlayan Murat Keleş, Ayjet'e geçmişti. Keleş, İstanbul'a taşınarak Ayjet'te uçuş öğretmenliği yaparak tecrübesini pilot adaylarına aktarıyordu.

MURAT KELEŞ'TEN MESAJ

AYJET ailesinin ferdi olmak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı hissetmek, ailenin bir parçası olmak çok büyük keyifti. Neyin son, neyin başlangıç olduğunu kestiremediğimiz böylesi bir dönemde, beni bağrına basan, kısa sürede bana çok şey katan, çok kıymetli AYJET ailesine şimdilik veda zamanı. Şimdi yine yeni başlangıçlara...
Kaynak: www.kokpit.aero - ÖZEL