Formula 1'de sezona büyük hedeflerle başlayan Ferrari takvimdeki son yarış öncesi büyük hayal kırıklığı yaşıyor.

Formula 1'de 410 milyon dolar bütçe ile sezonu açan Ferrari büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Sene içinde istediği sonuçları bir türlü elde edemeyen Ferrari takımında son yarıştaki büyük fiyasko gündemin ana maddesi haline geldi. Sezonunun 20. yarışı olan Brezilya Grand Prix'sinde finişe 5 tur kalan Vettel'in Leclerc'e teması sonrası iki araç da yarış dışı kaldı.

Sezonunun 20. yarışı olan Brezilya Grand Prix'sinde finişe 5 tur kalan Vettel'in Leclerc'e teması sonrası iki araç da yarış dışı kaldı.

Ferrari fanları büyük üzüntü yaşarken hedefe ise Vettel oturdu.

Sezona takımın birinci pilotu olarak başlayan 4 şampiyonlu Vettel performansıyla genç pilot Leclerc'in gerisinde kaldı. Pilotlar sıralamasında Leclerc 249 puanla dördüncü, Vettel ise 230 punala 5. sırada yer alıyor. İşte sene içinde yaşanan talihsizlikler...

Senenin 2. yarışı Bahreyn'de Ferrari takımı ilk iki sırada (1.Leclerc 2. Vettel) yarışa başladı. Finişi ise Mercedes pilotları duble yaparak (1. Hamilton 2.

 
Sezonun 13. yarışı olan Belçika'da Ferrari takımı yine ilk 2 sırada (1.Leclerc 2. Vettel) yarışa başladı. Finişi ise Leclerc ilk sırada geçerken onu 2. sırada Hamilton 3. sırada Bottas takip etti. Vettel ise 4. sırada kaldı. Bu yarışın bir başka özelliği ise Ferrari'nin 1997 doğumlu genç pilotu Charles Leclerc kariyerinin ilk zaferini elde etti. Tesadüf o ki Ferrari efsanesi Michael Schumacher'in kazandığı ilk F1 yarışı da Belçika GP'siydi.

Formula 1 Şampiyonası'nın 15. yarışı olan Singapur GP'de zafer Ferrari pilotu Sebastian Vettel'in olurken, Charles Leclerc'in ikinci olmasıyla Ferrari duble yapmayı başardı. Bu aynı zamanda 2 yıl sonra yaşanan ilk duble zaferdi.

16. yarış olan Rusya GP'de pole pozisyonunu Leclerc kaptı. Yarışa Hamilton 2. Vettel ise 3. sırada başladı. Yarışı Mercedes pilotları duble yaparak ise (1. Lewis Hamilton 2. Bottas) bitirdi.

Bir sonraki Japonya GP'de Ferrari pilotları ilk iki sırada (1.Vettel 2. Leclerc) yarışa başladı. Finiş çizgisini Mercedes pilotu Valtteri Bottas birinci, Vettel ikinci, Hamilton'da üçüncü sırada geçti.

Sezonun 18. yarışı olan Meksika'da Charles Leclerc yarışa ikinci Vettel de üçüncü sırada başladı. Bitime 17 tur kalan Leclerc pite lider olarak girdi.

Ortalama 2.5 saniyede tamamlanan pit-stop Ferrari mekanikerlerinin adeta çay söylercesine yaptığı çalışam sonrası 7.7 saniyede tamamlanabildi. Çok değerli saniyelerin kaybedildiği pit sonrası Leclerc yarışı dördüncü sırada tamamlayabildi. Mercedes pilotu Lewis Hamilton finişi ilk çizgide geçerken Ferrari'de Sebastian Vettel ikinci oldu.

Sezonun son ayağı Abu Dabi Grand Prix'si, 1 Aralık'ta yapılacak.