Çin Devlet Konseyi yabancı sermaye kullanımının daha etkili şekilde yerine getirilmesiyle ilgili 20 maddelik bir yönetmelik yayımladı. Yabancı yatırımcıların Çinli işletmelerle aynı muameleye tabi olması, yabancıların Çin’de çalışmasının kolaylaştırılması, onay süreçlerinin kısaltılması gibi adımlar sayesinde Çin’e giden yabancı sermaye oranında ciddi bir artış sağlanacak…

Çin Devlet Konseyi tarafından hazırlanan ve yabancı sermayeli işletmelerin ilgi alanlarına odaklanan yönetmelik, yatırımın güçlendirilmesi ve kolaylaştırılması, yabancı yatırımcıların meşru hak ve çıkarlarının korunması gibi konularda 20 maddelik politika ortaya koyuyor.
Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı yabancı sermaye dairesi başkanı Zong Changqing, dün yaptığı açıklamada, yeni yönetmelikle yabancı sermayeli işletmelerin Çinli işletmelerle aynı muameleye tabi olmasını güvence altına alarak bu işletmelerin kazanma duygusunu artırdığını belirtti.

Yönetmelikle yabancı yatırımcıların meşru hak ve çıkarlarının korunmasıyla ilgili önlemlere geniş yer verildi. Yatırımın kolaylaştırılması konusunda, sermayenin sınır ötesi kullanım maliyetinin düşürülmesi, yabancıların Çin’de çalışmalarının kolaylaştırılması, yabancı sermayeli projeler için kullanılan toprakların onay prosedürünün mükemmelleştirilmesi gibi somut tedbirlere yer verildi.

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı yabancı sermaye dairesi başkanı Zong Changqing, yönetmeliğin Çin’de yabancı yatırımcı için ayrıntılı uygulamalar belirlediğini kaydetti. Zong, “Yıl başında Çin’de Dış Yatırım Yasası açıklandı. Yılın ortasında Yabancı Yatırımın Piyasaya Girişine İlişkin Negatif Listesi’nin 2019 versiyonu, Yabancı Yatırımcıların Serbest Ticaret Pilot Bölgesi’ne Girişine İlişkin Negatif Liste ve Yabancı Yatırımın Teşvik Edildiği Sektörler Listesi açıklandı. Kısa süre önce de yabancı yatırım çalışmalarının yerine getirilmesiyle ilgili bir belge ortaya konuldu. Tüm bu tedbirler, yabancı yatırımcının Çin’e güvenini artırdı” yorumunu yaptı.

2019 Ocak-Ekim aylarında Çin’in reel olarak değerlendirdiği yabancı sermaye geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6,6 artışla 7752 milyar 410 milyon yuanı buldu. Yabancı Sermaye Dairesi Başkanı Zong Changqing, mevcut duruma bakıldığında Çin’in çektiği yabancı sermaye boyutunun istikrarlı olduğunu, yabancı yatırım yapısının daha da iyileştirildiğini vurguladı. Zong, yıl boyunca yabancı yatırım çekme hedefini gerçekleştirmeyi öngördüklerini sözlerine ekledi.