Türk turizm şirketi Anex Tour’un, iflas eden Thomas Cook'un Almanya ayağı olan Öger Tours ve Bucher Reisen'i satın aldığı bildirildi.
Thomas Cook'un iflas sürecini yöneten kayyum tarafından yapılan açıklamada, satın almanın finansal detaylarına ilişkin bilgi verilmedi. Satın alma sonunda, Öger Tours ve Bucher Reisen’in 84 çalışanının Anex Tour altında istihdam edilmesi bekleniyor. Açıklamada, satın almanın düzenleyici kurumların onayına bağlı olduğu vurgulandı.
2020 hedefi 3 milyon yolcu

ANEX Tour’un Türkiye’ye 2019 yılında 1 milyon 850 bin kişi taşıdığını anlatan Koçkar, “Bunun 150 bini Almanya, 1.7 milyonu da Rusya ve BDT ülkeleriydi. Önümüzdeki yıl satın almaların da etkisiyle bu sayı yüzde 50’in üstünde artacak ve 3 milyonu aşacak” dedi.

”TUI’nin ardından ikinci büyük tur operatörü olacak”

SATIN alma operasyonlarının ardından cirolarının 10 milyar euroya yükseleceğini anlatan Koçkar, seyahat eden kişi sayısının da 8 milyonu bulacağını aktardı. “Böylece TUI’den sonra dünyanın en büyük ikinci tur operatörü bir Türk şirketi olacak” diyen Koçkar, Rusya ve Almanya’daki satın alma operasyonlarının tamamlanmasının ardından Çinli Fosun ile yeniden masaya oturacaklarını öngördüklerini aktardı. Koçkar, Thomas Cook’un İngiltere operasyonu için de görüşmelere açık olduklarını bildirdi.