Çin’in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüşmesinde, İngiltere’yi Hong Kong işlerine herhangi bir biçimde müdahale etmeyi bırakma konusunda uyardı.

Çin’in Londra Büyükelçiliği tarafından dün yayımlanan bildiride, Liu’nun Raab ile görüşmesinde, Hong Kong’daki durumun özünün, Batılı siyasetçiler ve medyanın ileri sürdüğü gibi demokrasi ya da özgürlükle alakası bulunmadığını vurguladığı kaydedildi.

Bildiride yer verilen ifadelere göre, “Meselenin özü; şiddet yanlısı radikal göstericilerin hukukun üstünlüğünü ezerek toplumun düzenini bozması, Hong Kong’un refahı ve istikrarının altını kazıması ve ‘bir ülke, iki sistem’ ilkesine meydan okumasından ibarettir” diyen Liu, göstericilerin eylemlerini ise “aşırı şiddet ve ceza gerektiren suç” olarak tanımladı.

Liu’nun ayrıca İngiltere’yi, Hong Kong’daki durumu net olarak anlama, radikal protestocuları görmezlikten gelmeyi bırakıp Çin’in içişlerine dâhil olan Hong Kong işlerine müdahale etmeyi derhal durdurma konusunda uyardıklarını dile getirdi.