Otomotiv endüstrisindeki çalışmalarına hız veren Çin, Avrupa pazarındaki varlığını da güçlendiryor. 2017’de kurulan Aiways Grubu Avrupa’da Çinli elektrikli otomobil üreticisi olarak Avrupa’da dengeleri değiştirmeye hazırlanıyor. Şirket ilk adım olarak U5 modeli SUV Alman Rheinland eyaletinden Avrupa pazarı için ruhsat belgesi aldı.

Aiways yöneticilerinden Samuel Fu, aracın 2020 ilkbaharında Avrupa piyasasına sevkiyata başlayacağını açıkladı. Şirket başta 35 bin euroluk bir fiyat talep etmeyi öngörüyor; ancak İsviçre’deki fiyat henüz saptanmış değil. Yıllık 150 bin araçlık bir üretim planlayan U5 modelini hemen arkasından, Shanghai’de bulunan Shangrao’dan iki başka e-oto izleyecek.
Avrupa’da arazi arabası yalnızca “online” ve -aylık 450 euro olmak üzere- kiralık olarak sunulacak. Üreticinin internet sitesinden (www.ai-ways.eu) ısmarlama ve test sürüşleri için rezervasyon Almanya’ya yapılabilecek. Araç sevkiyatı şimdilik Almanya ve daha sonra İsviçre için başlayacak.

Aiways konvansiyonel konseptlerden/alışılmış tarzlardan sadece motor teknolojisi açısından farklılaşmakla kalmıyor; satış ve sürüm konusunda da yepyeni çözümler uyguluyor. Test sürüşü talep edenler satıcı tarafından evinde veya işyerinde ziyaret ediliyor; garajına gidip arabayı denemeye gerek yok.

4,68 metre uzunluğundaki SUV 503 kilometrelik bir menzile ve az yer kaplayan elektromotoru ve 2,80 metrelik dingil mesafesi sayesinde çok geniş bir iç mekana sahip. Geçen eylül ayında yapılan 14 bin km’lik test sürüşlerinde akünün tek doldurulmasıyla 400 km yol gidildiği için teorik menzil hiç de gerçekçilik dışı değil.