1 Temmuz 1997 yılında yani 22 yıl önce uluslararası anlaşmalar gereği yeniden Çin toprağı haline gelen Hong Kong, bu 22 yıl içinde merkezi hükümetin desteği, yürütülen reform ve açılma sonuçlarından da faydalanarak, kalkınmada büyük ilerlemeler kaydetti. Çin’de yayın yapan CMG-Büyük Körfez Radyosu’nda son dönemde Batılı ülkelerin müdahalesine maruz kalan Hong Kong’la ilgili yayınlanan yorumda “Şu gerçeği kimse unutmamalı: Batılı güçler, 19. yüzyılda başlattıkları saldırılarla Çin’in kapılarını kırmıştı. Hong Kong ise o dönemlerde Batılı güçlerin ayakları altına ezilmiş durumdaydı. Ancak bütün bunlara rağmen Hong Kong daima Çin’e ait olarak kaldı ve Çin’in koparılmaz bir parçası oldu” deniliyor.

Yorumda yeni Çin’in kalkınmasının, ABD dahil Batılı ülkelerin bazı kesimlerinde psikolojik dengesizliğe neden olduğu belirtilerek “Eskiden silahlarla Çin’i işgal etmiş ve yaptırım uygulamış olan Batılı güçler, bugün de Hong Kong’da kaos yaratarak, Çin’in kalkınmasını engellemeye çalışıyor” değerlendirmesi yapılıyor.

Tüm bunlara karşın Hong Kong’un Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel idari bölge olarak kalacağının vurgulandı yorumda “Hong Kong, ‘Bir Ülke, İki Sistem’ ilkesine zarar gelmesine asla izin vermeyecek ve anavatandan ayrılmayacak. Hong Kong toplumu, bu sınavdan kesinlikle daha olgun bir şekilde çıkacak. Batılı siyasetçilerin komploları başarısızlığa uğramaya mahkum” deniliyor.