Çinli uçak üreticisi Xi’an Aircraft Industry Co. (XAC), Çin Bilim Akademis’'ne, havadan gözlem yapılmasını temin amacıyla, yüksek performanslı iki Xinzhou-60 model uçak teslimatı gerçekleştirdi. Şirket uçakların imal çalışmalarına 2014 yılında başlamıştı.Sivil Havacılık Dairesi’nden ‘uçabilirlik’ ruhsatı aldığını açıkladı. Uçağın tasarım ekibi şefi Ding Yaxiu, havadan gözlem/keşif uçağı Xinzhou-60'ın, farklı gözlem ve keşif amaçlı ekipmanları taşıma taleplerine yanıt getirebilecek biçimde tasarlandığını açıkladı.

Yeni donanımlı Xinzhou-60 modeli uçaklar acil yardım, felaket durumlarında imdat görevi, tarım ve su havzaları gibi çok sayıda uygulama alanlarında kullanılabilecek. Bu bilgileri veren Wu, uçakların toplayacağı bilimsel verilerin tüm dünyanın araştırmacıları tarafından da kullanılabileceğini ekledi.

Gaofen-12 bugün fırlatıldı

Öte yandan Çin’in yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu Gaofen-12 bu sabah yerel saatle 07.52’de Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi'nden başarıyla uzaya gönderildi. Uzun Yürüyüş-4C kodlu taşıyıcı roketle fırlatılan Gaofen-12, planlanan yörüngeye sorunsuz şekilde girdi. Böylece Uzun Yürüyüş taşıyıcı roket serisi, 320. uçuşunu gerçekleştirdi.

Gaofen-12, arazi araştırması, kentsel planlama, karayolu ağı tasarımı, tarımsal üretim hesaplama ve afet yardımı gibi alanlarda kullanılacak. Ayrıca, Kuşak ve Yol güzergahındaki projelere de hizmet verecek.