Pilot olmak birçok gencin hayallerini kurduğu meslek dalları arasındadır. Özellikle heyecan verici yapısı, çalışma saatleri, koşulları ve aldıkları ücret ile birlikte en çekici meslekler arasında olan pilotluk, zorlu sınavların ardından olabileceğiniz bir meslek türüdür. Peki pilot nasıl olunur? Pilot nasıl olunur? Pilotluk için ne gerekir?

Pilot nasıl olunur?

Nasıl pilot olunur? sorusu arama motoru üzerinden her gün aratılan konular arasındadır. Pilot olmak için tercih edebileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler; askeriye, sivil havacılık okulu veya ücretli pilotluk kursları bulunmaktadır. Bu seçeneklerden herhangi birini kullanarak pilot olma eğitim hakkını kazanabilirsiniz. Tabi ki pilot olmak tahmin edersiniz ki çok kolay değildir. Zorlu sınavlardan, eğitimlerden ve zeka, fiziki yeterlilik gibi sınavlardan ve uygulamalardan başarılı sonuçlar almanız gerekmektedir.

Pilot olmak için almanız gereken lisanslardan gerekli sağlık sağlık koşullarına, eğitim sürelerinden izleyeceğiniz yol haritası vardır. Pilot olmak için yapacağınız eğitim uçuşlarına katılmanızı sağlayacak SPL lisansı ile hususi ya da ticari uçak kullanmaya dair ilk adımı atmış olacaksınız. Bu lisans almak için; 16 yaşını tamamlamış olmanız, lise ve dengi eğitim kurumundan mezun olmanız, pilot olarak uçuş yapmanızı engelleyecek bir sağlık sorununuz olmadığını gösteren sağlık sertifikası sahibi olmanız ve Adli Sicil kaydı belgenizi sunmanız gerekiyor.

Lisansınıza konu uçaklarla ticari olmayan uçuşlar yapmanıza olanak tanıyan bu lisansı almak için öncelikle yetkili bir uçuş kursunda gerekli teorik eğitimi ve uçuş eğitimini tamamlamış olmanız gerekiyor.

Bu eğitimlere katılmak için de 2. sınıf sağlık sertifikasına ve en az lise mezuniyet belgesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Kurs süresince en az 45 saatlik uçuş süresini tamamladıktan ve teorik eğitimi aldıktan sonra gireceğiniz sınavlarda başarılı olmanız gerekiyor.

Bu sınavda da başarılı olursanız, Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi (ICAO) tarafından kabul edilen PPL(A) lisansı almaya hak kazanıyorsunuz. Lisanslar, helikopter için PPL(H), balon için PPL(B) gibi çeşitlere de ayrılıyor.

Bu lisansı aldıktan sonra dünyanın her yerinde ticari olmayan uçakları kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnızca iyi havalarda uçuş yapabileceğinizi de belirtmekte fayda var. (VFR kurallarına göre)

Şartları Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi (ICAO) tarafından belirlenen lisansa başvuru yapmak için PPL sertifikasına sahip olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, İngilizce bilmek ve 1. sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak şart.

Bazı kurallar ülkelere göre değişiklik gösterse de en az 300 deniz mili uçuş yapmış olmak ve teori sınavlarını başarılıyla tamamlamak, vermeniz gereken testler arasında. Bu sınav konuları arasında VFR iletişim usulleri, navigasyon gibi konular mevcut.

CPL sahibi olmak için minimum 200 saat uçuşu, gece yetkisi için de ek olarak 5 saat gece uçuşunu tamamlamanız gerek.

Nasıl pilot olunur, sorusunu soran herkesin asıl hedefinin özel havayolu şirketlerinde ücretli çalışmak olduğunu varsayarsak, asıl ihtiyaç duyacağınız sertifikanın ATPL olduğunu belirtmekte fayda var. Bu lisans ile 12500 pound’un üzerinde ağırlığa sahip, 9 yolcudan fazla taşıma kapasindeki uçaklarda kaptan pilot olma yetkisine sahip oluyorsunuz.

ATPL belgesine sahip olmak için de birçok sınavda başarılı olmaya ek, 1500 saatlik uçuş tecrübesine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca IR(A) çoklu motor sertifikası almanız da şart.

Bu lisansların tümünü alıp bir havayolu şirketine iş başvurusunda bulunmak istiyorsanız ortalama olarak 80.000 Euro’yu gözden çıkarmanız gerek. Buna ek olarak iş başvurusu yaparken şirketlerin koordinasyon, üç boyutlu düşünme, görsel hafıza, psikomotor gibi yetenekleri ölçen DLR adı verilen testleri yaptığını da unutmayın.

İleri düzey İngilizce bilmeniz de hem gerekli lisansları almanız için hem de iş bulabilmeniz için gereken özelliklerden biri.

Pilot olmanın birçok yöntemi mevcut. Pilotaj kurslarına para vermeden de pilot olmak ve havayolu şirketlerinde görev almak mümkün.

Türk Hava Yolları belirli dönemlerde yaptığı alımlarla üniversite mezunu gençlere pilot olma şansı sunuyor. Mesleğe başlayana kadar adaylardan ücret almayan THY, kursiyerler yardımcı pilot olarak mesleğe başladıktan sonra maaşlarından yaptığı küçük kesintilerle kurs ücretini geri alıyor. Sunexpress gibi birçok havayolu şirketi dönemsel olarak yetiştirmek üzere pilot adayları kabul ediyor.

Ayrıca Eskişehir Teknik Ünivesitesi de CPL(A)/IR(A) lisanslarını almanızı sağlayan pilotaj eğitimi veriyor. Bu bölümü kazanmak için de üniversite sınavında üstün başarı göstermeniz şart.