Vize muafiyeti olan gri ve yeşil pasaport sahiplerinin Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı Schengen için 1 Ocak 2020’den itibaren ayrı bir izin belgesi alınacağı konusundaki haber, Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, konunun bir dönem gündeme geldiği ancak Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde yaptığı itiraz ile kaldırıldığına dikkat çekti.

Sözcü Aksoy, “Esasen, 2018 yılında kabul edilen ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak olan Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi-ETIAS sisteminin Schengen bölgesine vizesiz girme hakkına sahip olan hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarımıza uygulanmaması, zamanında AB makamları nezdinde gerçekleştirdiğimiz girişimler neticesinde sağlanmıştı.

Yine benzer haberlerin geçtiğimiz günlerde basında tekrar yer alması üzerine, AB Komisyonu nezdinde yapılan girişim sonucunda, ETIAS sisteminin hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımıza uygulanmayacağı bir kez daha teyit edilmiştir. Bu çerçevede, son dönemde basında çıkan aksi yöndeki haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.”